Обійнявши посаду президента України, Петро Порошенко став головним олігархом у країні. Таку думку висловив колишній заступник голови Служби безпеки України Віктор Трепак.

"Це якісно змінило не лише його особисте становище, а й загальний розклад сил у державі. Йому вже не потрібно було домовлятися із представниками влади і витрачатися на них. Ставши президентом, Порошенко отримав надсприятливі умови для власного економічного зростання і зміцнення – у його розпорядження потрапили колосальні економічні, політичні, фінансові та інші ресурси", – написав він.

За словами екс-заступника голови СБУ, "інші олігархи, щоб зберегти свої сфери впливу і убезпечити себе, змушені домовлятися і співпрацювати" із президентом.

"Більшість із них, що, власне, й "виросли" на пристосуванні, так і вчинили. А деякі з часом навіть увійшли в таку довіру, що стали запрошувати до "ситуаційної кімнати" для обговорення й вирішення глобальних "державних проблем". Хто ж не зміг домовитися чи не схотів співпрацювати на визначених йому умовах, змушений був залишити Україну. Отже, єдине, що було зроблено в рамках процесу "деолігархізації", – це те, що інших олігархів "притиснули" і визначили їм нове місце в олігархічній системі, що забезпечило б можливість використовувати їхні ресурси для "державних" потреб", – зазначив Трепак.

Він уважає, що поєднання статусу олігарха зі статусом президента "не стимулює очільника держави творити демократичну та успішну країну".

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

"Навпаки, такий президент кровно зацікавлений будувати державу "під себе", щоб мати можливість використовувати її у своїх приватних інтересах. За таких умов справжнє демократичне реформування будь-якої країни неможливе за визначенням (хоч скільки б положень про європейський курс розвитку записували у Конституцію). Концентрація державної влади в такої особи загрожує країні рухом у геть протилежному напрямку – до авторитаризму, диктатури, масового порушення прав людини", – підкреслив Трепак.