Хоч в мережі зараз і йде страшна інформація про те, що росіяни наступають ледь не на всіх напрямках — насправді, в них є всього три варіанти що робити далі: здатися у полон, втекти поки не пізно або одразу ж на тому місті злитись з українськими чорноземами у одну масу.

Відтак Оперативне Командування «Захід» поділилося неймовірними кадрами взяття у полон невеликої групки окупантів. На відео можна побачити, як вони невинно та смирно слідують за українськими захисниками.

 «Пішли полонені на півдні! Російські таракани намагаються прорвати оборону на Запорізькому напрямку та закріпитись на наших позиціях. Ворог потрапляє в полон. Помирає. Тікає. Оборона стабільна. Слава героям!», — повідомляє ОК «Захід».

Втеча з армії може стати єдиним вигідним шляхом для росіян, які не хочуть воювати проти України. Відомо, що гарнізонні суди Південного військового округу Росії, включаючи суди в анексованому Криму і Севастополі, минулого року розглянули понад 2,5 тисячі кримінальних справ щодо військовослужбовців, що вдвічі більше, ніж у попередньому році.

Причиною цього зростання є те, що після оголошення мобілізації контрактники не можуть припинити військовий обов’язок перед Міністерством оборони РФ. У них є лише два виходи: або втекти, або здатися в полон.

У Росії збільшилася кількість випадків дезертирства серед військовослужбовців, що призводить до зростання кількості кримінальних справ, які розглядаються судами. У понад 2 тисячах справ вже були винесені вироки, майже всі з них — обвинувальні. З 2 200 осіб повністю виправдані лише троє.

“Так, до Ростовського суду 2023 року надійшло 403 кримінальні справи, кожна четверта з них — про втечу з частини. У Новочеркаському гарнізонному суді статистика схожа: 326 справ минулого року, кожна третя — за статтею про залишення служби”, — зі статті одного російського видання.

Російських солдатів судять за різні злочини, включаючи грабежі та вбивства. Проте, часто їхній статус «військового» використовується як підстава для пом’якшення вироків. У підсумковому звіті Південного окружного військового суду Росії було вказано на низку порушень у гарнізонних судах нижчих інстанцій, де після подачі апеляції строки у кримінальних справах зменшувалися, або навіть ставали умовними.

 “Під час бійки військовий вдарив ножем товариша по службі, після чого потерпілий помер. Суд першої інстанції кваліфікував дії за статтею “вбивство”. Потім в апеляції статтю було змінено на заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю — покарання військовому знизили з 7,5 до 5 років колонії”, — зі статті того видання.

З іншого боку, військовослужбовців-відмовників направляють у колонії незалежно від обставин та причин їх відмови від війни. За даними видання, якщо позаминулого року у Росії волі позбавляли кожного п’ятого підсудного, то зараз це стосується майже кожного другого. До Ростовського суду у 2023 році надійшло понад 400 кримінальних справ, кожна четверта з них — «про втечу з частини». У Новочеркаському гарнізонному суді ситуація аналогічна: понад 300 справ, і кожна третя — за статтею «про залишення служби».

 “Багато хто просто здається в полон. Теж логічне рішення. Якщо ти ще розумієш, що безглуздо загинеш безславно. Не всі хочуть, щоб їхнім сім’ям просто були виплачені гроші. Люди просто не хочуть гинути”, — наголосила російська опозиціонерка Наталя Пелевіна.

Четверо російських контрактників втекли прямо з фронту під Бахмутом. У своєму інтерв’ю виданню вони порівняли свою службу з геноцидом. Однак виданню вдалося встановити, що всі вони вступили на війну проти України після засудження за насильство і крадіжки. Експерти стверджують, що причиною дезертирства може бути те, що амністія була скасована після смерті керівника приватної військової компанії (ПВК) «Вагнер» Євгена Пригожина.

 “Уже ніхто не обіцяє їм амністію, ніхто їм не обіцяє через пів року вийти на свободу. Це все залишилося разом із тим літаком, у якому підірвали Пригожина”, — сказала політична аналітикиня, головна редакторка порталу After Еmpire Ольга Курносова.