Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вважає, що Україна може стати членом Європейського Союзу “за дві ночі”. За його словами, Київ готовий рухатися швидко з впровадженням всіх необхідних реформ, тому і ЄС повинен діяти швидко у відповідь.

Про це Кулеба сказав під час конференції Форум 2000 в столиці Чехії Празі, запис доступний на сторінці МЗС в Facebook. У Кулеби запитали, як він бачить виконання семи рекомендацій Євросоюзу, озвучених одночасно з наданням Україні статусу країни-кандидата на вступ. За словами міністра закордонних справ, Україна із семи рекомендацій виконала повноцінно одну, яка стосувалася призначення голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Водночас вже була розпочата процедура і з відбору голови Національного антикорупційного бюро.

“Повірте мені, ми дуже сильно налаштовані, знаємо, що поставлено на карту. Ми налаштовані впровадити ці рекомендації та питати вже не про те, що буде далі, а коли саме це буде. Думаю, ми заслуговуємо трохи оптимізму. Тому що традиційно, коли хтось говорить про українську європейську інтеграцію, природно, завжди намагаються додавати другу пропозицію про те, що на це, можливо, підуть роки або знадобиться багато часу. А якщо ні?” – сказав глава МЗС.

Він підкреслив: ще три місяці тому ніхто не вірив, що Україна буде країною-кандидаткою на вступ до ЄС. Але зараз наша держава має статус кандидата і рухається в цьому напрямку, виконуючи рекомендації.

“І якщо ми готові діяти швидко, то і Євросоюз повинен діяти так само. Кажуть, можливо це не відбудеться за ніч – набуття членства в ЄС. Це може статися і через дві ночі, але не впродовж років”, – зазначив Кулеба.

Він додав, що “єдине, до чого ми прагнемо, це щоб до нас ставилися справедливо при оцінці втілення умов”. Додамо, раніше голова представництва Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас заявив, що Євросоюз наступного року проаналізує виконання Україною семи рекомендацій, щоб зберегти статус країни-кандидата на вступ до Євросоюзу.

Про це Маасікас сказав на прес-конференції, присвяченій початку всеукраїнської комунікаційної кампанії “Разом ми – Європа”. Посол ЄС зазначив, що зараз ситуація для України є зрозумілою, оскільки вона отримала статус країни-кандидата на вступ до ЄС відповідно до 49 статті Договору про Європейський Союз, в якій сказано, що всі європейські країни, які відповідають критеріям, можуть стати членами. Маасікас нагадав, що 23 червня Європейська Рада оприлюднила сім рекомендацій щодо різних напрямів реформування, за якими Україна має провести подальшу роботу.

“Прогрес за цими напрямками буде оцінюватися в наступному році в щорічному звіті Європейської комісії з питань розширення. Україна перейшла від політики сусідства до політики розширення для ЄС. І прогрес буде оцінюватися в наступному році”, – підкреслив Маасікас.

Своєю чергою, віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанишина зазначила, що Україна наближається до завершення процесу втілення Угоди про асоціацію Україна – ЄС, який може бути завершений до кінця цього року. Вона заявила, що Україна потребує політичної ясності та дорожньої карти від Євросоюзу щодо наступних кроків.

“Ми не хочемо, щоб процес нашого приєднання до Європейського Союзу був бюрократичним. Звичайно, ми як держава максимально демонструємо свою здатність пройти всі необхідні юридичні процедури, пов’язані з членством, але не хочемо, щоб політики, лідери ЄС зводили цей процес до бюрократії. Враховуючи виклики, з якими стикається Україна. Враховуючи те, що ми не повинні з нуля проходити всі процедури, тому що відданість українського народу, відданість України принципам демократії є очевидними та зрозумілими. Їх не потрібно оцінювати”, – заявила Стефанишина.

Також віце-прем’єр нагадала, що Україна майже на 70% виконала всі зобов’язання в рамках Угоди про асоціацію з ЄС. На її переконання, це говорить про те, що Україну “не потрібно оцінювати з нуля”. У зв’язку з цим, як підкреслила Стефанишина, Україна очікує від Євросоюзу політичних рішень.

“Ми хочемо таку політичну ясність отримати вже до кінця року”, – заявила вона.