Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заговорив про можливість розірвання договору з Росією щодо Азовського моря. Більше того, це може статися вже в найближчій перспективі.
Розмови про розірвання договору тривають з квітня 2018-го, коли Російська Федерація влаштувала ескалацію ситуації в Азовському морі. Про це йдеться у матеріалах OBOZREVATEL.
Що отримає Україна в разі розірвання договору про спільне користування акваторією Азовського моря.
У чому суть договору?
Згідно з документом країни визначили статус Азовського моря і Керченської протоки, визнавши їх своїми історично внутрішніми водами. У договорі також були прописані можливості пересування зазначеною акваторією торгових суден і військових кораблів.
Чому його хочуть розірвати?
Росія вже порушила умови договору, коли почала перешкоджати вільному пересуванню кораблів, постійно зупиняючи судна для перевірок.
До того ж анексія Криму та будівництво Кримського мосту ускладнили прохід українських кораблів через Керченську протоку внаслідок дій російських прикордонників.
Розірвання ж угоди надасть Азовському морю статус відкритого, а відносини сторін регулюватимуться міжнародним правом, зокрема Конвенцією ООН з морського права.
Крім того, право на вільне пересування Керченською протокою отримають всі кораблі, зокрема і військові судна "третіх країн", які зараз не можуть заходити до Азова без узгодження з Росією. А в цьому Україна дуже зацікавлена. Можливість проходу в Азовське море кораблів НАТО дозволила б посилити позиції Києва.
Які наслідки
Раніше МЗС України було проти розриву договору про спільне використання. Мовляв, він дає можливість заявляти про порушення з боку Російської Федерації в Міжнародному трибуналі з морського права.
З цим погоджується дипломат, керівник фонду "Майдан закордонних справ" Богдан Яременко, проте він зазначає, що позови вже подані, і зараз ніщо не заважає розірвати договір.
Яременко розуміє, що після розірвання договору буде важко спрогнозувати, як складеться правова ситуація в Азовському морі і Керченській протоці: "Дуже важко спрогнозувати дії Росії. Але, враховуючи, що вони і так непрогнозовані, то ми нічого не втрачаємо", — зазначає він.
З правової точки зору розірвання цього договору зробить Керченську протоку міжнародними водами. Тобто скасовується підстава для Росії вважати ці води своїми внутрішніми, каже Василенко.
Яременко пояснює, що після розірвання угоди почнуть діяти норми загального права, згідно з якими в країнах мають бути прибережні і територіальні води, а всі інші є нейтральними, куди може заходити хто завгодно, зокрема кораблі НАТО.