У перший день вересня місія МАГАТЕ таки прибула на Запорізьку АЕС. Наразі представники місії не закликали росію до демілітаризації території станції. Хоча про це голова Агенції Рафаель Гроссі говорив з Володимиром Зеленським. Про це український лідер сказав у своєму вечірньому зверненні.

Зеленський висловив сподівання, що місія все ж зробить об’єктивні висновки з обставин на станції. Він нагадав, що під управлінням українських фахівців понад 30 років перебувають 5 об’єктів:

  • Чорнобильська станція,
  • 4 робочі АЕС.

І за всі ці роки до діяльності жодного з цих об’єктів у МАГАТЕ ніколи не було зауважень, поки росія не вдерлася на нашу територію й не принесла сюди своє божевілля.

Головне, що має відбутися, – це демілітаризація території станції. Саме це є метою українських і міжнародних зусиль. І погано, що ми поки не почули відповідних закликів від МАГАТЕ. Хоча й говорили про це з паном Гроссі на нашій зустрічі в Києві. Це був ключовий безпековий пункт наших домовленостей, – наголосив Зеленський.

Він додав, що Запорізька станція зможе повернутися до цілком безпечної роботи, коли:

  • з території ЗАЕС вийдуть російські військові,
  • заберуть свою зброю, боєприпаси,
  • припинять обстріли Енергодара та сусідніх районів і свої провокації.

Зазначимо, що у четвер, 1 вересня, місія Міжнародного агентства з атомної енергії працювала на Запорізькій АЕС в окупованому Енергодарі. Вранці росіяни обстріляли житлові квартали міста та майданчик станції, звинувативши у цьому Україну.

Попри те, що росіяни намагались перешкодити представникам місії, вони таки добрались до АЕС. Кортеж з 9 авто заїхав на територію станції. Голова агентства Рафаель Гроссі повідомляв, що місія проведе на ЗАЕС кілька днів. Вона має оцінити руйнування на станції, визначити працездатність систем та оцінити умови роботи українського персоналу, який росіяни фактично тримають в заручниках.

Додамо, що Микола Штейнберг, екс головний інженер Чорнобильської АЕС, ексголова Держкомітету з ядерної безпеки, вважає, що технічна місія – це приїхали та відмітилися, а експлуатація та забезпечення безпеки – все це зараз на плечах персоналу атомної станції, нікого іншого. Таку думку він висловив в етері Еспресо.

Технічна місія – це приїхали та відмітилися у журналі відряджень. Я вже неодноразово говорив, що нема чого чекати від цієї місії. Вчора, 31 серпня, від пана Гроссі вперше прозвучало, що станція окупована російськими військами. Це колосальний прорив у мізках людини, навіть якийсь сейсмозсув. Якщо ми говоримо про технічні моменти та інженерну експлуатацію, забезпечення безпеки, то все це зараз на плечах персоналу атомної станції, й нікого іншого, – пояснив ексголова Держкомітету з ядерної безпеки.

Микола Штейнберг зазначив, що 28 серпня, перед виїздом місії, Росія розповсюдила через МАГАТЕ інформаційний матеріал з зазначеним точним часом, хто і куди стріляв, доклавши фото та описи на не одному десятку сторінок, – тобто росіяни готуються. А цей документ має назву як інформаційний циркуляр, у якому позначена вимога російської сторони розповсюдити цей матеріал серед всіх країн-учасниць МАГАТЕ.

До того ж, видання The New York Times пише, що до складу місії МАГАТЕ увійшли експерти з Польщі та Литви, які Україна вважає дружніми, але також і представники Сербії та Китаю, до яких Україна ставиться з великою підозрою через їхні дружні стосунки з Москвою.

Інші члени – з країн, які здебільшого стояли осторонь війни в Україні або підтримували відкриті канали зв’язку з Кремлем. До них відносяться Албанія, Франція, Італія, Йорданія, Мексика та Північна Македонія, – йдеться у статті.