Європейський Союз активно підтримує всі можливі зусилля міжнародного товариства, що спрямовані на припинення агресивної війни росії проти України, але будь-які мирні домовленості або угоди про припинення вогню є можливими лише тоді, коли на них погодиться сама Україна.

Про це сьогодні під час брифінгу у Брюсселі, відповідаючи на запитання преси, чи намагається ЄС виступити посередником для припинення вогню між росією і Україною, заявив речник ЄС Пітер Стано.

«Я можу підтвердити, що ЄС не має прямого залучення до посередництва (між росією і Україною). ЄС всіма засобами, що ми маємо у міжнародному вимірі, разом із партнерами підтримує всі зусилля, які можуть, наприкінці, призвести до того, що Україна і росія погодяться на зупинення бойових дій. В першу чергу, це питання до росії. Саме росія продовжує злочинну, протиправну та неспровоковану агресію проти України. росія порушує Хартію ООН, міжнародне законодавство та власні міжнародні зобов’язання. Ця злочинна агресія має бути зупинена», – наголосив речник ЄС.

Він нагадав, що деякі країни, наприклад, Туреччина, неодноразово пропонували таке посередництво у врегулюванні конфлікту, але росія не виявила до цих зусиль великого інтересу та бажання долучитися до прямих переговорів з Україною.  ЄС підтримує такі зусилля. Але щодо посередництва ЄС – росія не приймає таку можливість, вона залишається дуже ворожою до Євросоюзу, про що, зокрема, свідчить нещодавнє рішення внести значну кількість країн-членів ЄС до переліку «недружніх» країн.

«Яким би не був результат переговорів між росією і Україною про припинення ворожнечі, це має бути погоджено, в першу чергу, Україною. Ми підтримуємо Україну на 100 відсотків, і ми будемо продовжувати підтримувати Україну у цьому», – додав Стано.

Наголосимо, що режим припинення вогню може бути використаний лише якщо буде зрозуміла архітектура безпеки для України. Про це заявив міністр оборони України Олексій Резніков під час розмови, організованою Atlantic Council.

«Я переконаний, що москва використає «ідею припинення вогню» лише для відновлення власних збройних сил та продовження руху нашою країною. Режим припинення вогню може бути використаний тільки якщо він буде зрозумілим архітектора безпеки для України з нашими партнерами й ми сидітимемо за одним столом з нашими партнерами на нашому боці», – сказав він.

Резніков також висловив переконання, що народ України не погодиться платити нашою територією за режим припинення вогню.

«Тому що у нас був так званий режим припинення вогню два роки, один рік тому в зоні ООС, але це не спрацювало. Деякі партнери хочуть сказати нам, що ескалації треба уникнути, але я впевнений, що це не спрацює, і ми не платитимемо цю ціну, щоб «зберегти обличчя Кремля», – наголосив міністр.

А для того, щоб ефективно стримувати противника Україні потрібно мінімум 50 систем HIMARS та M270, а для ефективного контрнаступу – щонайменше 100. Він зауважив, що системи HIMARS дали змогу знищити близько 30 командних пунктів та складів боєприпасів, коли Україна використовувала лише 8 таких систем і це суттєво сповільнило російський наступ та суттєво зменшило інтенсивність їхніх артилерійських обстрілів.

«Тож це працює. Ви вдячні нашим партнерам за HIMARS та РСЗВ, зокрема M270. Аби ефективно стримувати противника нам потрібно принаймні 50 таких систем, враховуючи той факт, що наш фронт простягається на 2500 км. Ви можете собі уявити відстань від Барселони до Варшави», – сказав міністр.

За оцінками Резнікова, для ефективного контрнаступу Україні знадобиться щонайменше 100: «Це може кардинально змінити ситуацію на полі бою». Крім того, очільник Міноборони зазначив, що після точних обстрілів росіяни почали ховати цілі від українських позицій, тому Україні потрібні більш далекобійні ракети – більше ніж 100-150 км – щоб їх поцілити.

«Далекобійні системи дозволять нам повністю знищити логістику та швидко відрізати російських військових від підтримки», – підкреслив Резніков.