Сполучені Штати стурбовані повідомленнями про те, що бойовики так званої квазі-республіки ДНР зібралися судити п’ятьох полонених іноземців.

“Ми стурбовані повідомленнями про звинувачення проти громадян Великої Британії, Швеції та Хорватії, висунуті незаконною владою на сході України. Росія та її ставленики зобов’язані поважати міжнародне гуманітарне право, включно з правами та захистом військовополонених” – написав держсекретар США Ентоні Блінкен у Twitter.

Нагадаємо, російські ЗМІ повідомили, що донецькі бойовики 15 серпня почнуть розглядати “кримінальну справу” п’яти полонених іноземців.

За інформацією ЗМІ, обвинувачені: громадянин Швеції Матіас Густавссон, хорват Векослав Пребег, а також британці Джон Хардінг, Ендрю Хілл та Ділан Хілі.

Якщо провину іноземців буде доведено, їм може загрожувати страта.

Відомо, що ці іноземці воювали на боці України. Відомо, що Джон Гардінґ був парамедиком полку «Азов».

22-річний Ділан Хілі та ще один британець Пол Урі були волонтерами неурядової організації Presidium Network, яка займається евакуацією людей із зон конфлікту. Наприкінці квітня російські військові взяли їх у полон на території Запорізької області.

В Інтернаціональному легіоні підтверджували, що Ендрю Хілл є військовослужбовцем підрозділу Сил тероборони України. Він був захоплений у полон поблизу Миколаєва у травні.

На затримання Векослава Пребіга також реагувало МЗС Хорватії: там заявили, що не визнають законність обвинувачень із боку бойовиків та вимагають дотримуватися правил поводження з військовополоненими. МЗС Хорватії повідомило, що перебуває у контакті з українською владою.

Це не вперше підконтрольні рф «республіки» «судять» іноземних добровольців, що потрапили у полон.

Нагадаємо, раніше окупанти руками «днр» засудили до страти трьох іноземців, які воювали в ЗСУ. Правозахисники впевнені, що цей «суд» порушує міжнародне право, а добровольці — що бажання легіонерів воювати за Україну не зменшиться.

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну приїхали тисячі іноземних добровольців. Двадцять сьомого лютого 2022 року офіційно зʼявився Інтернаціональний легіон територіальної оборони, до якого могли долучитися іноземці.

У середині березня до України приїхали добровольці з 52 країн, найбільше — зі США та Великої Британії. А загалом бажання воювати виявили понад 20 тисяч іноземців.

Крім легіону, вони сформували ще кілька підрозділів, зокрема Білоруський полк імені Кастуся Калиновського, Грузинський легіон, Батальйон Джохара Дудаєва.

Росія намагається протистояти потоку добровольців: пропагандисти постійно висвітлюють втрати легіону та знімають переважно фейкові сюжети про іноземців, які начебто покинули підрозділ і поїхали додому.

Намагаючись залякати добровольців Інтернаціонального легіону та інших підрозділів, «верховний суд днр» 9 червня виніс вирок трьом іноземцям, які воювали у складі 36 бригади морської піхоти. Марокканця Брагіма Саадуна і британців Шона Піннера та Ейдена Асліна засудили до розстрілу нібито за тероризм і спробу повалення влади в «днр».

Під час «процесу» їх називали «найманцями», хоча всі троє є військовослужбовцями ЗСУ та підпадають під норми поводження з військовополоненими Женевської конвенції. Але зараз у списки на обмін полоненими інколи вносять тільки бійців Інтернаціонального легіону, а Саадун, Піннер і Аслін не мали до нього жодного стосунку.

Речник МЗС України Олег Ніколенко назвав цей «судовий процес» нікчемним. Міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трас також засудила дії окупантів і наголосила, що британці є військовополоненими.

«Це фіктивний вирок, який абсолютно не має законності. Мої думки з родинами. Ми продовжуємо робити все можливе, щоб підтримати їх», — написала міністерка.