У прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана вважають, що Євросоюз не має вводити проти російського агресора жодних нових санкцій за війну проти України. Натомість нібито краще працювати над мирними переговорами. Угорці спробували натиснути, немов через ІПСО, але для чиновників. Наразі санкції ЄС створюють більше проблем самому союзу, аніж рф, тому потрібно змінювати підхід, заявив радник Орбана Балаш Орбан (не родич прем’єра).
Врешті Європа опиниться на стороні, яка програє у цій війні, через економічні проблеми. Ми б рекомендували зупинити санкційний процес… Ми бачимо, що чим більші санкції запроваджуємо, тим важче нам. А Росія? Так, їм також боляче, але вони тримаються, і, більш того, навіть просуваються в Україні. Так, у нас є певні досягнення, але якщо так піде і далі, якщо логічно подумати – це закінчиться погано для нас. Тож треба подумати про щось інше – мирні переговори, припинення вогню, дипломатію. Це рішення, яке ми пропонуємо — Балаш Орбан, радник прем’єр-міністра Угорщини.
Угорщина сьогодні має найбільшу залежність від енергоносіїв рф серед країн ЄС. Зокрема через позицію Будапешта затрималося введення шостого пакету санкцій, оскільки Орбан намагався отримати для себе винятки.
Між Україною та Угорщиною, незважаючи на проросійську позицію Будапешту, може бути порозуміння та вигідна співпраця, вважає експерт з українсько-угорських відносин Дмитро Тужанський. Президент України Володимир Зеленський 21 червня провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, під час якої запросив його відвідати Україну. Чи прийме запрошення угорська сторона? Як змінилася позиція Угорщини? Політолог, директор Інституту Центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський розповів в ефірі “Українського радіо” про зміни та можливі вигоди у відносинах країн.
Про угорський маршрут для українського експорту зерна.
Це спільний інтерес, і він вже давно присутній. Нам варто подивитися не тільки на Угорщину, а й Словаччину. Це країни, де ми можемо використовувати як широку колію, так і вузьку, тобто європейську лінію. Ці країни зацікавлені у розвитку своєї східної частини, яка прилягає до України. Крім того, є п’ятий пан’європейський коридор, який через ці території сполучає Україну з Трієстом та іншими портами. Тому є лише питання, як домовитися, щоб всім було вигідно.
Це може дати поштовх до розвитку регіону, тому що той виклик модернізації інфраструктури східної Угорщини, східної Словаччини, північної Румунії, які прилягають до України — це зараз один з таких ключових інтересів не тільки України, Угорщини, Словаччини та Румунії, а й Євросоюзу. І інвестиціях на рівні Примор’я та ЄС можуть бути зацікавлені значно більше гравців, ніж просто Угорщина та Україна. Це стосується не лише зерна, бо ці ланцюги постачання задіють електроенергетику, пальне, газ. Є перспективи відмовитися не тільки від російських енергоносіїв і тих шляхів постачання, які зараз блокує Росія, а й налагодити нові через наших західних сусідів. Відтак, це означає два моменти: ще більше інтегруватися в ЄС та НАТО і стати більш стійкими, не залежати від постачання через Чорне море і з Росії.
Що зумовило зміну позиції Угорщини
Віктор Орбан дивиться насамперед не тільки на Москву, а й на Брюссель, Берлін, Париж, Вашингтон, Лондон та Варшаву. В контексті інтеграції України в ЄС ця підтримка з боку Будапешта — це найбільш послідовна позиція Віктора Орбана за останні роки. Попри українсько-угорські суперечки навколо мови й освіти, Будапешт завжди пояснював і наголошував, що Угорщина підтримує інтеграцію України. Це обумовлено декількома факторами.
Насамперед є загальна візія Угорщини у вигляді об’єднання угорської нації. Відповідно до Тріанонського мирного договору 1920 року велика частина етнічних угорців, які й досі проживають на своїх історичних землях, опинилися у сусідніх державах. Не тільки в Україні, у Словаччині, Румунії, Сербії та Хорватії. Відтак, є світоглядне бачення угорської еліти — об’єднати угорську націю, якщо не в межах кордонів Угорщини, то в межах таких альянсів, як ЄС та НАТО. Тобто в Угорщини присутній імперський фантомний біль, який вона намагається подолати і прагне інтегрувати ті країни, де є угорські громади.
Зараз, коли логіка процесів виглядає так, що Україна обрала європейський шлях і хоче бути членом ЄС і НАТО, Угорщина це буде підтримувати, тому що це буде додатковий захист.