В грудні-січні завжди дорожчають продукти харчування. Зростання попиту автоматично призводить до зростання цін. Окрім того зростає загальний обсяг імпорту і це теж впливає на курс гривні. І навіть якщо все буде добре із ухваленням бюджету і виділенням траншу МВФ, в грудні-січні ми все рівно отримаємо певне знецінення гривні.

Це теж може провокувати здорожчання, принаймні тих видів продуктів харчування, які ми імпортуємо. Починаючи від бананів, апельсинів і до різних видів сирних і м’ясних виробів.

На ціни також впливає піднятий з 1 листопада тариф на газ і опалення. Відповідно роботодавці змушені підвищувати зарплати, особливо тим, хто не зможе розраховувати на субсидії.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

Щодо наступного року, то в перші два квартали ми ще можемо зростати, але вже починаючи з третього кварталу, через виборчий процес в Україні, бізнес почне перелякано дивитися, що робити далі. Тому цілком можливо, що можливості для зростання економіки зупиняться.

Окрім того потрібно розуміти, що неминуче в 19-20-му роках нас чекає нова хвиля глобальної економічної кризи і в цьому випадку будуть падати ціни не тільки на вуглеводні позиції, а й на металургію і аграрний сектор. Це теж обвалюватиме наш експорт і відповідно наші можливості для зростання економіки.