Вчора Україна прийняла доленосне рішення для зміцнення власної обороноздатності. Такого не було за всі роки Незалежності нашої країни.

Чудово новина для всіх нас.

Верховна Рада України на засіданні 17 липня ухвалила закон “Про оборонні закупівлі”. Як повідомляють кореспонденти україньких виданнь, проект №2398-д у другому читанні й у цілому підтримали 276 народних депутатів.

Заступник гендиректора державного концерну “Укроборонпром” Мустафа Найєм заявив, що ухвалення документу – “поворотна точка для всієї оборонно-промислової галузі”.

За його словами, новий закон “у корені змінює підходи до ціноутворення, контролю якості та взаємовідносин замовників і виробників озброєнь та військової техніки”.

“Революції бувають різними: гучними, на вулицях, із палаючими очима, а бувають тихими, на папері, із затамованим подихом і системними наслідками. Багато з нововведень є революційними – галузь чекала їх роками”, – підкреслив він у Facebook.

Багато з нововведень є революційними – галузь чекала їх роками. Зокрема, зазначив Найєм, цей закон передбачає такі зміни.

нівелює численні корупційні ризики під час проведення оборонних закупівель і розділяє всі оборонні закупівлі на відкриту та закриту частини, що унеможливить маніпуляції з непрозорим добором виконавців та визначенням ціни закупівель;

тепер під час вибору виконавців оборонного замовлення застосовуватимуть критерій “вартість життєвого циклу” продукції оборонного призначення, що відповідає найкращим стандартам країн – членів НАТО і ЄС;

передбачає поступовий перехід до державного підтвердження якості на основі підходів, які використовують у країнах НАТО;

план оборонних закупівель формуватимуть на трирічний період, що значно спростить планування виробництва;

виконавців та постачальників оборонного замовлення будуть визначати автоматизованою системою електронного реєстру;

постійний та проміжний контроль усіх ланок виробництва, що часто призводило до корупційних ризиків, поетапно буде замінено на систему сертифікації якості продукції;

систему військових прийомок буде замінено на нову систему контролю якості, яку забезпечуватиме новий створений спеціальний орган гарантування якості продукції;

ціноутворення за розрахунково-калькуляційними матеріалами замінять на нове (його має розробити Кабінет Міністрів);

закон пропонує встановлювати фіксований рівень рентабельності оборонних контрактів і не допускає можливості її регулювання рішеннями замовника за власним розсудом.

“І не буду приховувати, я пишаюсь тим, що до експертної групи з розробки законопроекту були залучені також юристи та фахівці «Укроборонпрому».

Чекаємо підпису президента і підготовки усієї нормативної бази, яка необхідна для втілення закону в життя, – написав він.