Заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков заявив, що під час переговорів із представниками США у Женеві з американського боку нібито пролунали «певні погрози, як мінімум, попередження».

Американську делегацію очолювала заступниця державного секретаря Венді Шерман, а російську — заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков. По завершенні переговорів вони окремо виступили на брифінгах.

Що сказала Росія

Рябков охарактеризував американсько-російські перемовини як “складні, довгі, дуже професійні, конкретні, без спроб щось прикрасити, обійти гострі кути”:

“У нас склалося враження, що американська сторона дуже серйозно підійшла до російських пропозцій, їх детально пропрацювала”.

За словами заступника глави МЗС, Росія пояснила США, чому гарантії нерозширення НАТО є для неї “абсолютним імперативом” і чому Альянс повинен “назагал відмовитися від матеріального освоєння територій держав, які приєдналися до НАТО після 1997 року”.

Він також заявив, що в Росії “намірів напасти на Україну немає і бути не може”, а російські військові навчання нібито не ведуть до ескалації.

“За завтрашній день (11 січня — ред.), коли США проведе брифінг для НАТО, і післязавтра (12 січня — ред.) — коли ми поговоримо в НАТО, складеться більше розуміння того, що в глухий кут це заводити не можна, і НАТО потрібно зробити крок назустріч, а не нам крок (назустріч — ред.) НАТО”, — наголосив Рябков.

“Головні питання підвішені, і ми не бачимо, що з американського боку є розуміння імперативності їхнього рішення в руслі, яке нас влаштовує”, — підсумував заступник глави МЗС Росії.

Що сказали США

За підсумками перемовин у Женеві Венді Шерман, заступниця держсекретаря США, заявила, що Вашингтон готовий обговорювати з Росією питання розміщення ракет і проведення військових навчань у Європі “на обопільній основі”.

Водночас вона наголосила, що США не дозволять Росії “зачинити двері” до НАТО, а обговорення майбутнього членства України в Альянсі залишається питанням України та Альянсу.

У відповідь на заяву російського колеги про те, що Росія не планує нападати на Україну, заступниця держсекретаря США запропонувала Москві відвести війська від українського кордону. Вона додала, що в разі російського вторгнення санкції проти РФ будуть жорсткіші, ніж у 2014 році після анексії Криму та війни на Донбасі.

Назагал Шерман охарактеризувала перемовини з Росією як “серйозні” та “ділові”. За її словами, майбутнє переговорів поки “незрозуміле”, як і наміри Москви їх добросовісно вести.

Зазначимо, що переговори в Женеві тривали сім з половиною годин. Головним спікером від Вашингтона виступила заступниця держсекретаря США Венді Шерман, а від Москви – її російський колега, заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков.

Женевська зустріч відкрила тиждень міжнародних переговорів Заходу та РФ щодо ультиматумів про нерозширення НАТО і «стратегічну стабільність», які Москва висунула на тлі концентрації своїх військ біля кордонів України.

Нагадаємо, що переговори США і Росії щодо «гарантій безпеки» заплановані по трьох дипломатичних каналах: прямі переговори представників країн 10 січня, засідання Ради НАТО — Росія 12 січня та зустріч у форматі Росія — ОБСЄ пізніше у січні.