Міністр закордонних справ Польщі Збігнев Рау заявив про плани тісної, підтримуваної США військово-політичної співпраці між країнами регіону та Україною.

Про це він заявив, представляючи у Сеймі засади польської зовнішньої політики в 2023 році, повідомляє Do Rzeczy.

“Сьогодні ми переживаємо переламний момент в європейській історії. Російська агресія та оборонна війна, яку веде Україна, – це боротьба за майбутнє Європи. За норми і цінності, навколо яких буде організоване політичне життя континенту, трансатлантичні відносини, нова політична і безпекова архітектура в Європі”, – сказав Рау під час свого виступу.

Міністр нагадав, що Польща є єдиним членом НАТО, який межує як з Україною, так і з Росією та Білоруссю.

Рау згадав про досвід країн Центральної Європи у боротьбі з російським імперіалізмом. За його словами, це дозволяє їм відчувати загрози з боку Москви раніше, ніж західним країнам.

“У цій ситуації метою нашої політики є дати зрозуміти всім, що вибір Путіна приведе Росію до стратегічної поразки, і що Україна переможе, виживе і відсуне привид війни від наших кордонів”, – підкреслив міністр.

Рау сказав, що саме Київ має вирішувати, як довго воювати і коли починати переговори з Росією.

“Ми реалісти. Ми не віримо в можливість компромісу між свободою і поневоленням. Це урок, який ми винесли з XX століття, і ми будемо його пам’ятати”, – сказав він.

“Саме з таким усвідомленням ми обговорюємо з адміністрацією президента Байдена американські концепції формування архітектури безпеки в нашій частині Європи після російсько-української війни таким чином, щоб гарантувати Україні та її західним сусідам, а отже, і Польщі, безпечний і мирний розвиток, заснований, з одного боку, на військово-політичному втручанні США, а з іншого – на тісній і підтримуваній США військово-політичній співпраці країн нашого регіону з Україною”, – заявив міністр.

Багато країн Західної Європи могли б робити більше у питанні постачання зброї до України.

Про це заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький в інтерв’ю The New York Times.

Моравецький зазначив, що хоча східноєвропейські країни, такі як Польща, розуміють серйозність ситуації, він вважає, що Західна Європа могла б зробити більше, щоб допомогти Україні.

“Я думаю, що багато хто з них міг би зробити більше, швидше і більше зброї. Це багаті країни”, – сказав він.

Моравецький сказав, що війна забирає величезну кількість його часу та зусиль польського уряду, але підтримка України і на дання їй зброї має вирішальне значення.

“Я хочу, щоб Україна виграла цю війну, тому що, не дай Боже, Україна буде завойована, тоді це буде зовсім інший світ”, – сказав він.

“Якщо Росія досягне успіху, і велика країна може вторгнутися в меншу країну, то чому б Китаю не повторити той самий трюк за підтримки росіян? Отже, це ключовий момент в історії земної кулі”, – наголосив польський прем’єр.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький планує переконувати партнерів в ЄС у потребі спільної закупівлі боєприпасів за межами Євросоюзу, оскільки снаряди Україні потрібні вже зараз, а в Європі їх недостатньо.

Про це він сказав в інтерв’ю RMF FM.

“У Брюсселі це такий собі секрет Полішинеля, що в Європі немає боєприпасів. З іншого боку, у світі є кілька регіонів, зокрема Південна Корея та Ізраїль, де таких боєприпасів набагато більше. Тому я розраховую на те, що наші спільні дискусії з Єврокомісією, кількома ключовими країнами, Німеччиною та Францією, призведуть до швидкого отримання боєприпасів, тому що Україна потребує їх тут і зараз” – заявив Моравецький.

Наразі Франція виступає проти закупівлі амуніції за межами Євросоюзу, наполягаючи на тому, щоб вигідні контракти йшли європейським фірмам.

“Я буду переконувати їх (Францію – ред.), тому що боєприпаси потрібні дуже швидко. Оскільки ми не маємо таких боєприпасів тут, в Європі, в достатній кількості, ми повинні купувати їх ззовні, так само, як Польща зараз купує суперсучасну зброю К2, К9 і Abrams з-за кордону” – зазначив прем’єр Польщі.