До Сенату Сполучених Штатів Америки був внесений законопроєкт, котрий передбачає посилення заходів безпеки у Чорному морі. Зокрема у ньому ідеться про встановлення “регулярної змінної морської присутності в Чорному морі”.
Його внесла 15 березня сенаторка-демократка Джинн Шахін. Законопроект підтримали дев’ятеро членів Сенату: п’ятеро демократів, троє республіканців та одним незалежним чиновником.
У ньому вказується, що продовження зосередження зусиль “щодо запобігання подальшому поширенню збройного конфлікту в Європі шляхом визнання Чорноморського регіону ареною агресії Росії” є в інтересах США.
На думку творців законопроекту, у протидії агресії РФ відіграють вирішальну роль прибережні держави Чорного моря, завдяки чому роблять внесок у колективну безпеку НАТО.
“Неодноразові, незаконні, неспровоковані та насильницькі спроби РФ розширити свою територію та контролювати доступ до Середземного моря через Чорне море є загрозою національній безпеці США та НАТО”, – йдеться в документі.
Окрім цього автори законопроекту вважають, що потрібно “рішуче протистояти нелегітимним територіальним претензіям Росії на Кримському півострові, у територіальних водах України у Чорному та Азовському морях, у міжнародних водах Чорного моря та на територіях, які Росія незаконно окупує в Україні”.
Для вирішення вищезазначених проблем та реалізації плану оборони потрібна зміцнити східний фланг НАТО. Зокрема США повинні продовжувати працювати із союзниками по Альянсу у питання щодо морської присутності у Чорному морі.
Тим часом присутність Росії у Чорному морі помітно ослабла. Хоча перед початком повномасштабного вторгнення ЗС РФ до України Росія мала перевагу над українським флотом. У неї було понад 70 кораблів в акваторії Чорного моря і допоміжні. Це був весь флот — допоміжні, бойові, мінні тральщики тощо. Усе разом. Але зараз, унаслідок дій українських захисників, ефективність Чорноморського флоту РФ знижена. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
Так він прокоментував інформацію, що рік тому українські воїни знищили в тимчасово окупованому Бердянську Запорізької області російський десантний корабель.
“Крім пошкоджених і втрачених тоді кораблів, є ще втрата флагмана ЧФ крейсера “Москва”, є ще допоміжні судна, які здійснювали доправлення засобів протиповітряної оборони, як-от ЗРК “Тор” та інших, на острів Зміїний, коли там перебували російські військові. І є уражені ще раніше судна в Севастопольській бухті. Ми можемо говорити про ефект, про користь. Ефективність на сьогодні — що можуть зробити російські кораблі? Крім як вийти в акваторію Чорного моря і ще поки є “Калібри”, і здійснити обстріл української території — більше нічого”, — сказав Мусієнко.
Експерт підтвердив, що вони це роблять з боку Феодосії, ховаючись за тимчасово окупованим півостровом.
“Зрозуміло, “Калібри” становлять загрози, їх достатньою мірою збивають наші засоби ППО, але це ще загроза. Але висадити десант російські війська не можуть. Навіщо їм великі десантні катери, вони неефективні, вони їх не можуть використовувати. Друге — підійти і здійснити обстріл з моря корабельною артилерією вони теж не можуть, тому що будуть знищені протикорабельними ракетами ВМС України. Підійти і влаштувати якусь блокаду десь, заблокувати вони теж не можуть, тому що є протикорабельні ракети і надводні дрони”, — каже керівник Центру військово-правових досліджень.
Він зазначив, що використання українськими захисниками морських дронів є досить ефективним, і висловив упевненість, що ЗСУ використовуватимуть їх надалі, цей компонент розвиватиметься.
“І це буде фактично приковувати Чорноморський флот до Севастопольської бухти. Таким чином нівелюючи його роль. Фактично ми бачимо, що його роль на сьогодні багато в чому нівелюється”, — підсумував Олександр Мусієнко.