Якщо хто забув – Росія анексувала у нас Крим. І частина нашої території окуповано. З 2014 року йде війна. Трійка телеканалів містила, говорять, армії, які обманювали і зомбували. Заробляючи на війні, вони переконували, що війни немає, – каже 43-річний президент Володимир Зеленський про телеканали “Ньюзван”, “ЗІК” та “112 Україна” у відеозверненні 5 лютого.

За три дні до того підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради національної безпеки й оборони. Запровадив санкції до цих телеканалів та їхнього власника, народного депутата від “Опозиційної платформи — За життя” Тараса Козака. Фактично медіа контролює Віктор Медведчук, нардеп від ОПЗЖ, кум президента РФ Володимира Путіна.

Ці канали вимкнули з ефіру.

Робота над цим рішенням почалася торік улітку. Ми отримували все більше інформації, хто фінансує цю пропагандистську машину Російської Федерації, — каже секретар РНБО 58-річний Олексій Данілов.

Подробиць не розкривають. Підставою для санкцій проти Козака стало розслідування українських спецслужб, повідомило видання “Дзеркало тижня” з посиланням на джерела в СБУ й Офісі президента. Йдеться про схеми постачання вугілля з окупованих територій і фінансування тероризму.

48-річний Тарас Козак двічі обирався народним депутатом — від “Опозиційного блоку” та “Опозиційної платформи — За життя”. Був податківцем у Львівській області, заступником голови Державної митної служби, очолював Одеську митницю. Торік задекларував понад 8 млн євро на рахунках у двох білоруських банках, 2,4 млн грн і $150 тис. готівкою. За повідомленням журналістів програми “Схеми: корупція в деталях”, його цивільна дружина Наталія Лавренюк має квартиру на 657 “квадратів” у центрі Москви, яку оцінюють у 350 млн грн. Також вона має нафтовий бізнес у Росії з подружжям Оксани Марченко і Віктора Медведчука.

— Президент Зеленський проявив себе як такий, що дбає про національну безпеку України. Тепер треба, щоб не дали задню, — каже політтехнолог 55-річний Віталій Бала 5 хвилин тому.

— У Зеленського є бажання співпрацювати з новою адміністрацією Сполучених Штатів. І убезпечити себе від обливання лайном з боку цих телеканалів. Усередині ОПЗЖ є дві групи. Медведчуківська слабшає. Що посилює другу — Льовочкіна й Бойка (Сергій Льовочкін був головою Адміністрації президента Віктора Януковича, Юрій Бойко — міністром енергетики та вугільної промисловості в уряді Азарова. — ГПУ).

Рішення про санкції може стати початком кінця ОПЗЖ. Коли в Україні заборонили Комуністичну партію, вона втратила інструменти для свого просування, її рейтинг зійшов до нуля. Є до 25 відсотків тих, які можуть голосувати за партію, що пропонує мир і дружбу з агресором. Але на цьому полі поряд з ОПЗЖ є інші партії.

США підтримали санкції. Це хороший сигнал. Зеленський не зможе змінити рішення.

Треба ухвалити закон “Про антиукраїнську діяльність”. Чітко його прописати. Запровадити штрафи, кримінальну відповідальність, конфіскацію фінансів.

— Здається, таке рішення Зеленського було продиктоване збігом обставин, — каже політичний оглядач Леонід Швець

— Воно вибиває важелі впливу в ОПЗЖ. І одночасно це б’є по Петрові Порошенку, бо він, будучи президентом, цього не зробив. Вийшло, що Зеленський став на стежку війни з кремлівськими силами.

2020-го року Зеленський зробив багато кадрових помилок. Замінити прем’єр-міністра Гончарука на Шмигаля — це навіть не шило на мило. Генпрокурорка Венедіктова не дала результату. В Офіс президента затягнули Олега Татарова (заступник керівника ОП, підозрюють у наданні хабара за фальсифікацію експертизи у справі про розкрадання 81 млн грн Національної гвардії. — ГПУ). Виглядало так, що Зеленського підкорив собі керівник Офіса президента Андрій Єрмак — фігура сіра, не масштабна. Нинішній рік президенту треба не провалити.

Телеканали виправдовували російську агресію

— Медведчуківські канали виправдовують російську агресію, знецінюють усе українське, сміються над мовним законом. Це — інформаційні терористи. Українське суспільство має розуміти, що свобода слова — це не безмежний потік брехні. А відповідальність. Якщо говорити мовою ОПЗЖ: “Отвечайте за базар, ребята”, — каже журналістка Тетяна Микитенко

“Як відповість Путін? Логічними є два напрями: економічний тиск і Кримський канал. Майже 50 відсотків нафтопродуктів ми імпортуємо з РФ. Різке підвищення цін не дозволить нам швидко компенсувати це з інших джерел. По другому — все зрозуміло. Забрати канал і звинуватити Захід у лицемірстві через підтримку “зеленого фашизму”.