США заявили, що серйозно ставляться до безпеки НАТО після інциденту з порушенням повітряного простору Польщі військовими гелікоптерами Білорусі.

Про це сказав речник Держдепартаменту Меттью Міллер.

За його словами, Сполучені Штати “очікують, що всі країни поважатимуть суверенний повітряний простір інших країн”, додавши, що й надалі “продовжуватимуть дуже серйозно ставитися до безпеки НАТО”.

“Я не збираюся випереджати будь-які заяви, які ми або будь-яка інша країна НАТО може зробити. Існує певний процес. Існує процес, який дозволяє країнам НАТО посилатися на п’яту статтю. Наразі ми не перебуваємо на цьому етапі”, – наголосив Міллер.

Відповідаючи на запитання, чи були якісь спроби зв’язатися з польськими офіційними особами або обговорити з ними якусь зі статей договору НАТО, Міллер зазначив, що США перебувають у постійному контакті з усіма членами Альянсу.

П’ята стаття договору НАТО передбачає, що якщо союзник НАТО зазнає нападу, це буде вважатися нападом на всіх інших членів Альянсу. Четверта стаття передбачає консультування країн-членів НАТО між собою щоразу, коли, на думку когось із них, виникне загроза територіальній цілісності, політичній незалежності або безпеці будь-якої зі сторін.

Зазначимо, міністерство закордонних справ Білорусі у середу викликало тимчасового повіреного у справах Польщі Мартіна Войцеховського у зв’язку з порушенням білоруськими гелікоптерами польського повітряного простору напередодні.

Так повідомило МЗС Білорусі.

Мінськ знову повідомив, що “дані об’єктивного контролю траєкторії польотів”, які показали послу Польщі, нібито не підтверджують “поспішних” заяв Варшави про порушення польського повітряного простору.

Також там заявили, що закликали Польщу “не нагнітати ситуацію та не використовувати її для мілітаризації прикордонного простору” й наголосили на необхідності діалогу задля деескалації “і без того непростої ситуації у двосторонніх відносинах”.

Варто нагадати, що міністерство національної оборони Польщі у вівторок увечері підтвердило порушення польського повітряного простору з боку Білорусі двома гелікоптерами.

Про це йдеться заяву відомства.

Міноборони Польщі стверджує, що польський повітряний простір порушили гелікоптери, які здійснювали навчання поблизу кордону – про ці навчання Мінськ попередньо інформував Варшаву.

“Перетин кордону відбувся в районі міста Біловежа на дуже низькій висоті, що ускладнило його виявлення радіолокаційними системами. Тому сьогодні вранці Оперативне командування Збройних сил Польщі повідомило в комюніке, що польські радіолокаційні системи не зафіксували порушення польського повітряного простору”, – пояснили у відомстві.

У відповідь на інцидент міністр національної оборони Польщі Маріуш Блащак віддав наказ про збільшення кількості військових на кордоні і розгортання додаткових сил і засобів, зокрема бойових вертольотів.

Також Польща поінформувала про інцидент НАТО й вирішила викликати до МЗС тимчасового повіреного у справах Білорусі для пояснення інциденту.

“Нагадаємо, що останнім часом Росія та Білорусь активізували свої гібридні дії проти Польщі. З огляду на можливі подальші провокації закликаємо до відповідального поширення та коментування інформації, яка може бути використана російським та білоруським режимами”, – підсумовують у заяві.

Як відомо, у Білорусі деякий час перебувають бойовики так званої групи Вагнера, які перейшли туди після спроби заколоту в Росії. Польська сторона неодноразово підкреслювала, що “вагнерівці” становлять загрозу для Польщі, й посилювала охорону білорусько-польського кордону.