Російська пропаганда у своїх кращих традиціях перекрутила заяву міністерки закордонних справ Аннелени Бербок. Москва показала заяву так, нібито Берлін і НАТО є стороною війни в Україні.
На засіданні Ради Європи у Страсбурзі 24 січня Бербок закликала до єдності Заходу. Вона сказала, що “Ми ведемо війну проти Росії, а не один проти одного”.
Росіяни підхопили заяву. Речниця міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова перекрутила заяву. Вона написала, що слова Бербок, мовляв, доводять, нібито Захід веде заздалегідь сплановану війну проти Росії.
Розкритикували заяву німецької міністерки також консервативні та ультраправі політики Німеччини.
Реакція Берліну. Речник федерального уряду Німеччини пояснив росіянам, що заява Бербок пролунала в контексті дискусії про єдину позицію ЄС, країн G7 і НАТО у протистоянні агресії.
“Російська пропаганда завжди хапається за заяви, фрази, позиції та погляди німецького уряду та наших партнерів і перекручує їх у власних цілях,”– сказав речник.
Він додав, що реагувати на це не варто. Всі розуміють, що ескалацію здійснює саме Росія.
Німеччина – не сторона конфлікту. Речник окремо нагадав, що відповідно до міжнародного права Німеччина не є стороною війни в Україні. Аналогічну заяву опублікувало й посольство Німеччини в Росії.
Канцлер Олаф Шольц також наполягав, що Німеччина та її союзники не беруть безпосередньої участі у війні, попри заплановану допомогу з танками.
Як відомо, у середу 25 січня уряд Німеччини офіційно повідомив про рішення передати ЗСУ основні бойові танки Leopard-2, та дозволити реекспорт іншим країнам, які також хочуть зробити це.
Після цього рішення канцлер Німеччини Олаф Шольц окреслив червоні лінії для подальшої військової підтримки – а саме постачання бойових літаків або розгортання наземних військ.
“Я сказав, що не буде прямої участі солдатів НАТО у війні в Україні. Досі цього не було і не буде в майбутньому. І всі можуть на це покладатися”, – наголосив він.
Про це повідомляє Tagesschau. Виступаючи у Бундестазі, Шольц виключив постачання бойових літаків або розгортання наземних військ.
“Я дуже рано дав зрозуміти, що мова не йде про бойові літаки, і я повторюю те ж саме тут”, – сказав він.
Коли незабаром після початку війни обговорювалося питання про безпольотні зони, він і президент США Джо Байден заявили: “Ми не будемо цього робити”.
“І нічого в цьому відношенні не змінилося, і нічого не зміниться”, – заявив Шольц.
“За жодних обставин ми не відправимо наземні війська. Я сказав, що не буде прямої участі солдатів НАТО у війні в Україні. Досі цього не було і не буде в майбутньому. І всі можуть на це покладатися”, – наголосив він.
“Це те, що було сказано з самого початку, не лише мною, але й американським президентом. І разом ці слова повинні, напевно, мати велику вагу”, – додав він.
Після повідомлень ЗМІ про те, що Україна отримає танки Leopard 2 від Німеччини й M1 Abrams – від США глава МЗС Дмитро Кулеба заявив, що друзі України “взяли в роботу” постачання літаків F-16.
Про це він написав у Facebook.
“Тепер F16?” – “Так.” – “Беру в роботу, друже”. Це я щойно отримав запитання від одного європейського колеги. І відповів йому. Він знає, що робити”, – зазначив очільник української дипломатії.
Він не уточнив, про яку країну йдеться. Але минулого тижня стало відомо, що в уряді Нідерландів потенційно готові обговорити надання Україні винищувачів F-16, якщо Київ озвучить таке прохання.
Як повідомляє NLTimes, про це під час дебатів у парламенті сказав міністр закордонних справ Вопке Хукстра.
Депутат Сьорд Сьордсма від D66 під час дебатів закликав уряд надати Україні бойові машини піхоти та винищувачі F16.