Росія капітулювала і запропонувала виплатити Україні всі 3 мільярди доларів “газового” боргу на користь рішення Стокгольмського арбітражу.
Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на джерело, близьке до переговорів.
Міненерго Росії і “Газпром” не відповіли на запити агентства. Міністерство енергетики України і “Нафтогаз” від коментарів поки що відмовилися.
У лютому 2018 року Стокгольмський арбітраж зобов’язав “Газпром” виплатити “Нафтогазу” штраф в 3 мільярдів доларів за недозавантаження української труби.
У листопаді Україна і Російська Федерація обговорювали можливість виплати “Газпромом” 3 мільярдів доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу у вигляді поставок газу.
19 грудня під час прес-конференції Путін визнав борги “Газпрому” перед “Нафтогазом” та в свою чергу також звернув увагу на судову тяганину щодо “боргів Януковича”.
“Ви сказали з приводу трьох мільярдів. Звертаю вашу увагу, що частина наших резервних коштів з Фонду національного добробуту Росії вкладена в українські цінні папери – три мільярди доларів якраз. Є вже рішення суду в Лондоні з цього приводу, яке не виконується”, – зазначив Путін.
Водночас російський президент визнав заборгованість “Газпрому” за рішенням Стокгольмського арбітражу.
“Я переконаний, як юрист за базовою освітою, що це рішення Стокгольмського арбітражного суду має не юридичний, не правовий характер, а скоріше політичний. Одне з обґрунтувань (присутнім тут теж здасться це дивним, але це цікаво) рішення Стокгольмського суду, там прописано: “…у зв’язку з важким економічним становищем в Україні”. Нісенітниця якась просто… Ну ладно, рішення суду є, це правда, і ми маємо з цього випливати”, – заявив Путін.
При цьому російський президент згадав про рішення Стокгольмського арбітражу у контексті переговорів про майбутнє транзиту газу через Україну.
Також 19 грудня у Берліні відбувся черговий раунд тристоронніх газових переговорів, де було досягнуто принципових домовленостей щодо деталей нового договору на транспортування газу.
До слова, домовленості, досягнуті на тристоронніх газових переговорах у Берліні, включають об’єми газового транзиту, тарифи і питання вирішення арбітражних спорів між Україною та РФ.
Про це заявив речник Єврокомісії Тім МакФі на брифінгу у Брюсселі.
“Ми вважаємо, що це дуже хороші і позитивні новини для Європи і для наших партнерів у цих переговорах. Досягнута вчора угода включає ключові домовленості, необхідні для продовження транспортування російського газу через Україну до Європи з 1 січня”, – сказав МакФі.
“Тепер угода буде оцінена на політичному рівні у Росії та Україні і Єврокоміся очікує, що вона буде затверджена якомога швидше”, – додав він.
Речник не зміг пояснити, чому переговори продовжаться сьогодні в Мінську, а не в Берліні. “Але я можу запевнити, що віцепрезидент Марош Шефчович залишається на зв’язку з обома сторонами”, – додав він.