Володимир Зеленський стверджує, що влада не має власних медіа, але це не зовсім так. Канал НАШ, на думку експертів, достатньо контролюється владою, тому йому не загрожують будь-які санкції, починає свій матеріал політичний оглядач НВ Дмитро Бобрицький, далі передаємо в оригіналі.
2 лютого президент Володимир Зеленський ввів в дію рішення РНБО про санкції проти депутата ОПЗЖ Тараса Козака. Вони торкнулися всіх активів цього близького соратника Віктора Медведчука, а тому було заблоковано мовлення і трьох його телеканалів 112 Україна, ZIK, NewsOne. За два дні до будівлі телеканалу НАШ, близького «по духу» до медіагрупи Козака, який належить екс-депутату Оппоблоку Євгену Мураєву, прийшли націоналісти. Вони вимагали заборонити роботу каналу, оскільки, за їхніми словами, НАШ є точнісіньким «рупором Москви», як і підстанційні 112 Україна, ZIK і NewsOne. За словами лідера об’єднання С14 Євгена Карася, яке і блокувало НАШ, акції є нагадуванням президенту про необхідність розширення списку санкцій.
Близький рупор
Повноцінне мовлення НАШ розпочав 19 листопада 2018 року на базі жіночого телеканалу Maxxi TV. Його формальним власником є батько Євгена Мураєва.
Нацрада з питань телебачення негативно сприйняла появу каналу НАШ, видавши одразу попередження за самовільну зміну профілю мовлення, — з розважального на інформаційний, — що суперечило чинній ліцензії.
Рада подала позов до суду, аби її відкликати.
За півроку Окружний адмінсуд Києва вирішив справу на користь медіа Мураєва, не задовольнивши позов регулятора. Ще через кілька місяців сама Нацрада «потеплішала» до телеканалу, видавши тому ліцензію на супутникове мовлення під іншу юридичну особу — Наш 365.
Проте, медіаресурс продовжив порушувати правила мовлення, отримавши в минулому році два попередження.
Перший випадок — керівництву довелося заплатити штраф в 100 тис. грн за трансляцію інтерв’ю екс-прем’єра Миколи Азарова Дмитру Гордону. На думку ради, у ньому були ознаки фальсифікації подій Революції Гідності, анексії Криму та війни на Донбасі.
Другий — стосувався вже трансляції прес-конференції президента РФ Володимира Путіна: рада визначила інформацію, що озвучив Путін в ефірі українського каналу такою, що подавалася в інтересах Кремля.
Минулого тижня глава Нацради Ольга Герасим’юк повідомила в ефірі 1+1, що НАШ разом з каналами групи Козака-Медведчука входить в список найбільших порушників правил мовлення, тому її структура знову звернулася до суду щодо позбавлення його ліцензії.
Олена Рудик, СЕО каналу заявила, що юристи не виявили порушеної справи у суді, про який стверджувала глава Нацради. Топ-менеджерка вважає НАШ проукраїнським каналом і просить не порівнювати медіа Мураєва з каналами Козака-Медведчука.
«Президент РФ — учасник Нормандської четвірки і підписант Мінських домовленостей. Ми уважно стежимо за його заявами щодо України та відповідно до чинного законодавства — це дозволено», — пояснила гендиректор, чому НАШ транслював Путіна.
Інших офіційних претензій до каналу від представників влади поки не пролунало.
Міністр культури Олександр Ткаченко в ефірі Свободи Слова заявив, що у правоохоронних органів немає документів, які б обґрунтували застосування до каналу НАШ схожих санкцій, як до медіагрупи Козака-Медведчука.
«Перед закриттям „каналів Медведчука“ провели певну роботу. Санкції запровадили, посилаючись на фінансові операції з терористами з ОРДЛО», — упевнений політолог Петро Олещук.
За його словами, проти каналу НАШ потрібна окрема доказова база, про яку ніхто не згадував. Звернення ж Нацради в суд — тривалий процес, а тому важко прогнозувати, чим він закінчиться.
За даними профільного видання ДетекторМедіа, закриття каналів групи Козака-Медведчука допомогло дітищу Мураєва збільшити аудиторію в 3,5 рази і вийти в лідери серед інформканалів у великих містах країни.
Медіаексперт Отар Довженко пояснив, що НАШ давно «мімікруює» під 112 Україна, ZIK і NewsOne, щоб перетягнути до себе їхню аудиторію. При цьому канал Мураєва, на відміну від підсанкційного тріо, демонструє не ідейну, а карикатурну проросійськість.
На думку експерта, цілі Мураєва в політиці не збігаються з позицією Медведчука, що мріє повернути Київ у бік Москви.