У Держдепартаменті США заявляють, що Сполучені Штати планують почати переговори з Росією про гарантії європейської безпеки в січні, щоб знизити напруженість навколо України, викликану розміщенням російських військових на її кордоні. Із заявою виступила помічник Держсекретаря США з європейських справ Карен Донфрід, про це повідомляє FT.
Очевидно, що дипломатичний шлях, робота з нашими союзниками і партнерами, залишається нашим кращим шляхом вперед, – сказала Донфрід, яка минулого тижня відвідала Київ, Москву і Брюссель.
Донфрід, помічник держсекретаря США з європейських справ, заявила, що наступного місяця очікується “відкриттядвостороннього каналу з Кремлем”. Переговори в межах Ради Росія-НАТО і ОБСЄ пройдуть окремо.
США готові до дипломатичної взаємодії по декількох каналах. Але дозвольте мені внести ясність: без Європи не буде переговорів з європейської безпек, – сказала Донфрід.
Українська влада і західні партнери останнім часом звертають увагу на загострення Росією ситуації з безпекою на Донбасі, нарощування російських сил уздовж кордону з Україною, небезпеку нового російського вторгнення і посилення російської дезінформації.
Головна вимога Путіна полягає в гарантіях від США і їх союзників, що НАТО не буде розширюватися далі на схід і не розгорне там Системи озброєння, які Росія вважає загрозою. Минулого тижня Росія направила США і НАТО пропозиції щодо безпеки в Східній Європі, які, на її думку, необхідні для ослаблення напруженості навколо України. Вимоги Москви включають заборону на вступ України до НАТО, вето Кремля на розміщення військових сил НАТО в колишніх радянських республіках і припинення військових навчань поблизу її кордонів.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенбергзаявив, що Альянс отримав останні “пропозиції” Росії, і такий діалог повинен проходити в консультації з європейськими партнерами НАТО, такими як Україна.
Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван в телефонній розмові з помічником президента Росії Юрієм Ушаковим повідомив, що США готові вести переговори з Кремлем як безпосередньо, так і через Раду НАТО-Росія і по лінії ОБСЄ. Але Москва повинна зняти занепокоєння Заходу щодо нарощування її військового потенціалу на кордоні з Україною.