У Женеві 10 січня завершилися переговори США і Росії щодо “гарантій безпеки”. Вони тривали у закритому форматі понад 7 годин.
Відбувались перемовини на території постійного представництва США при ООН. Вони завершились о 16:32 за місцевим часом.
Про це журналістці Дженіфер Ханслер розповів представник Держдепу США.
Подробиці та результати перемовин поки що невідомі.
Перед цим у НАТО зазначали, що незадоволені вимогами Росії. Заступник генсека НАТО Мірча Джоане заявив, що подані Москвою пропозиції охоплюють положення, що суперечать фундаментальним принципам та цінностям Альянсу.
Зазначимо, що очільники США та Росії не говорили про “безпекові гарантії” у Женеві. Однак у переговорах під керівництвом Держдепартаменту США взяли участь представники Пентагону і Ради національної безпеки.
Нагадаємо, що Росія вимагає від НАТО так званих “гарантій безпеки”. У Кремлі хочуть, щоб Альянс не розширювався на Схід, тобто фактично – аби не надавав членство Україні.
Володимир Путін пояснює це тим, що вступ України в Альянс нібито загрожує Росії. Очільник Кремля вимагає надати юридично зафіксовані гарантії, які виключать можливість розміщення озброєння НАТО на території України.
Кремль вже представив на розгляд НАТО та США “договори про безпеку” – це фактично ультиматум щодо не розширення Альянсу на Схід. Володимир Путін заявив, що у разі відмови відповідь Москви може бути “різною”.
Джо Байден відмовив Володимиру Путіну у вимозі надати гарантії не розширення НАТО на Схід. Президент США наголосив, що це вирішуватиме виключно Альянс, а не треті сторони.
В свою чергу, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що агресором в цій ситуації є Росія, оскільки вона незаконно окупувала територію України та продовжує нарощувати війська. Він додав, що співпраця НАТО з Україною має виключно оборонний характер і не є загрозою для Росії.