Туреччина поставила перед Росією та США умови — армії Сирійських демократичних сил мають бути виведені з міст з Манбіджу, Тель-Ріфаату та Айн-ель-Араба, що розташовані на півночі Сирії. У такому разі Анкара відмовиться від наземної військової операції у Сирії, пише «Аль-Джазіра» з посиланням на турецьке джерело.
За його словами, Туреччина встановила термін, у який курдські сили мають залишити ці міста.
США запропонували альтернативу: реструктуризувати альянс Сирійських демократичних сил та надати велику роль арабському населенню в управлінні Манбіджем, Тель-Ріфаатом та Айн-ель-Арабом, розповіло джерело видання.
Росія ж висунула Туреччині зустрічні умови: замість певних кроків Туреччини, пов’язаних з Україною, вона готова піти на політичні поступки в Сирії, каже джерело телеканал. Однак про які саме кроки з боку Анкари йшлося, він не уточнює. За їх виконання Росія погодилася зняти контроль із деяких районів в Алеппо та Айн-ель-Араб, щоб полегшити Туреччині введення військ, додало джерело «Аль-Джазіра».
20 листопада Туреччина розпочала операцію «Коготь-меч» проти курдських загонів угруповання «Робітнича партія Курдистану» (РПК) на півночі та північному сході Сирії. Влада Анкари звинуватила РПК у теракті в Стамбулі, який стався 13 листопада на пішохідній вулиці Істікляль. РПК же звинувачення заперечувала.
Туреччина завдала авіаційних та артилерійських ударів по позиціях курдських підрозділів у сільській місцевості провінцій Алеппо, Ель-Хасакі та Раккі. Президент Реджеп Ердоган попереджав, що незабаром буде і наземна операція турецьких військ.
«Скільки сил сухопутних військ має бути задіяно у [наземній] операції, наші відповідні підрозділи, Міноборони та Генштаб вирішать разом. Ми проведемо консультації, а потім зробимо відповідні кроки. Ми вже встановили дипломатичні відносини з країнами, які тут присутні, і ми зробили та робимо відповідні кроки», — говорив турецький лідер.
Ердоган також звинуватив Росію у невиконанні своїх зобов’язань у регіоні. Він нагадав, що за Сочинською угодою 2019 року на Росії лежить відповідальність за очищення від терористів північного Іраку та Сирії. «Вони були зобов’язані очистити територію від терористів. На жаль, незважаючи на те, що ми багато разів нагадували про це, вони цього не зробили», — сказав турецький лідер в інтерв’ю газеті Daily Sabah.
Йшлося про угоду, досягнуту на зустрічі Володимира Путіна та Ердогана. Відповідно до нього, в районі встановлювався режим припинення вогню, Росія та Туреччина мали проводити спільні військові патрулі. Крім того, по ньому від турецького кордону мали бути відведені сили курдів. Допомогти їх вивести мали російська військова поліція та сирійська прикордонна служба.
Раніше вже говорилось про те, що на дев’ятому місяці повномасштабного російського вторгнення в Україну президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган у телефонній розмові з президентом країни-агресора Володимиром Путіним обговорив пропозицію РФ створити хаб природного газу в Туреччині.
Про це повідомила “Європейська правда” з посиланням на канцелярію турецького президента, зазначивши при цьому, що за словами Ердогана робочі групи зроблять необхідні технічні, правові та комерційні оцінки, щоб якомога швидше “досягти спільних цілей”.
Крім того, Ердоган обговорив з агресором продовження роботи зернового коридору і необхідність дипломатичних переговорів між Києвом і Москвою.
Ердоган заявив, що затягування війни між РФ і Україною підвищує ризики, тому важливо відновлення дипломатичних переговорів.
Він також зазначив, що контакти керівників російської та американської розвідок у Туреччині відіграють ключову роль у запобіганні неконтрольованої ескалації.
Як повідомляв Forbes, ідея зробити з Туреччини газовий хаб, може виявитися пасткою для Путіна.
“Незрозуміло, чи зможе “Газпром” здійснити проект технічно. У Росії тільки два відносно сучасних трубоукладача — “академік Черський” і баржа “Фортуна”, а глибини в Чорному морі набагато більші, ніж в Балтійському… Політично такий проект можливий тільки при врегулюванні з Україною, але тоді простіше і швидше буде розблокувати транзит через Польщу по газопроводу “Ямал—Європа”, – йдеться в матеріалі.
“По-перше, проектування і будівництво будь-якого нового великого підводного трубопроводу зайняло б роки, – пояснює Forbes старший аналітик “БКС світ інвестицій” Рональд Сміт.
По-друге, для подальшого продажу цього газу в Європу, ймовірно, знадобиться політичний прорив. А в цьому випадку існує безліч експортних потужностей через Україну і газопровід “Ямал — Європа”, також можна відремонтувати лінії “Північного потоку”.