Спеціальний міжнародний трибунал щодо злочину агресії рф проти України може бути створений кількома шляхами, але у будь-якому разі потрібна участь ООН.
Про це в інтерв’ю Укрінформу сказав посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Антон Кориневич.
Перший шлях – це угода України з ООН на основі відповідної резолюції Генеральної Асамблеї, зазначив він. «Тобто Генасамблея рекомендує секретаріатові та генеральному секретарю укласти відповідну угоду з Україною про створення трибуналу», – пояснив посол.
Другий шлях – багатосторонній договір між Україною та певною кількістю інших держав про створення трибуналу. «Чим більше держав будуть учасниками, тим більше міжнародне визнання він матиме», – зауважив Кориневич.
Третій шлях, за словами дипломата, – угода між Україною та європейською регіональною організацією – Європейським Союзом, Радою Європи чи обома цими організаціями.
«Участь ООН у будь-якому разі вагома. Тобто навіть якщо врешті це не буде трибунал, заснований на угоді України з ООН, то все одно цьому судовому органу має бути надана підтримка з боку Генеральної Асамблеї у вигляді відповідної резолюції. Тому що підтримка Генасамблеї – це одразу легітимність, авторитет і міжнародне визнання», – зазначив Кориневич.
У будь-якому разі залучення ООН до цього процесу є дуже важливим, додав він.
Дипломат розповів, що Україна з партнерами працюють над проєктом резолюції Генасамблеї, «яка визначатиме необхідність притягнення до відповідальності за всі найтяжчі злочини, скоєні на території України, та міжнародні злочини, і яка підтримуватиме для цього всі наявні механізми й інструменти – діяльність Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду, Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні, ООНівської спільної слідчої групи, надісланих в Україну міжнародних експертів, а також роботу українських правоохоронців».
Водночас цей документ має містити положення щодо необхідності притягнення до відповідальності саме за злочини агресії, підкресли він.
За його словами, це може бути перший важливий крок з боку ООН – визнання доцільності створення механізму трибуналу для притягнення до відповідальності за вчинення злочину агресії рф проти України.
А після цього, залежно від обраного шляху, міжнародна спільнота створюватиме сам спецтрибунал.
«У будь-якому разі зараз нам потрібна резолюція щодо політичної підтримки ідеї притягнення до відповідальності за вчинення злочину агресії», – сказав дипломат, зауваживши, що про конкретні дати розгляду такої резолюції в Генасамблеї ООН говорити зарано.
Варто зазначити, що злочин агресії російської федерації проти України довести легко, але наявних судових інстанцій для цього недостатньо – потрібно створити спеціальний міжнародний трибунал, додав Антон Кориневич.
Він пояснив, що цим має займатися Міжнародний кримінальний суд, проте він не має юрисдикції саме щодо злочину агресії в нашій конкретній ситуації. «У цьому питанні МКС обмежений так званими Кампальськими поправками до Римського статуту. У них зазначено: аби МКС мав юрисдикцію щодо злочину агресії, потрібно, щоб держава, яка здійснила напад, ратифікувала Римський статут і ці поправки (їх на сьогодні ратифікували 44 держави світу), або щоб цю ситуацію передала на розгляд МКС Рада безпеки ООН», – сказав він.
За його словами, російська федерація не ратифікувала Римський статут і ніколи не допустить ухвалення резолюції РБ щодо себе, користуючись правом вето як постійний член Радбезу.
Водночас Генеральна асамблея ООН визнала російську війну агресією, і саме за неї вище військове керівництво рф має бути притягнуто до відповідальності, підкреслив Кориневич.
«А злочин агресії є першопричиною всіх решти злочинів, бо якби не було його, то не було б усіх інших», – додав він.
Дипломат нагадав, що національні суди, у тому числі український, не можуть притягнути вище керівництво держави-агресора до відповідальності через імунітет – захист, передбачений міжнародним правом. Натомість «є шляхи – як подолати імунітет саме через створення спеціального трибуналу», зауважив він.