У тимчасово окупованому Криму розпочався безпрецедентний сплеск руху опору проти російської окупації. Схоже, місцеве населення все більше починає розуміти, що повернення зайнятого загарбниками півострова вже не за горами.
Про це розповіла керівник українського прес-центру Сил охорони та оборони ОК «Південь» Наталія Гуменюк в ефірі телеканалу “Еспресо”.
«Нам дуже добре відома інфраструктура окупованого Криму. Інфраструктура Криму є унікальною. Оскільки поєднує у собі бази відпочинку та військові об’єкти. Тому нам добре відомо, де в Криму росіяни можуть зосереджувати свої сили», – розповіла Гуменюк.
Керівник прес-центру Сил охорони та оборони ОК “Південь” також додала, що кримчани активно передають інформацію про російську армію.
«Активізація руху опору проти російської окупації у Криму має безпрецедентне зростання. Люди відчувають наближення Збройних сил України та ефективність роботи української армії в Криму. Люди в Криму стали дуже потужно надавати інформацію про пересування та місцезнаходження російських військ», – додала вона.
Повернення Кримського півострова підтримує не лише українська влада та населення тимчасово окупованої території, а й наші західні партнери. Зокрема декілька американських чиновників на умовах анонімності розповіли виданню The New York Times, що після кількох місяців обговорень з українськими офіційними особами адміністрація Байдена починає визнавати, що Україна може потребувати сили, щоб завдати удару по окупантах у Криму, навіть якщо цей крок збільшить ризик ескалації.
“Зміна позиції відбулася, оскільки адміністрація Байдена повірила, що якщо українська армія зможе показати Росії, що її контроль над Кримом може опинитися під загрозою, це посилить позицію Києва на будь-яких майбутніх переговорах. Крім того, за словами офіційних осіб США та експертів, побоювання щодо того, що Кремль відповість у відповідь із застосуванням тактичної ядерної зброї, згасли, хоча вони попередили, що ризик залишається”, – йдеться у матеріалі.
Зазначається, що нова позиція щодо Криму, незаконно анексованого Росією в 2014 році, показує, наскільки далеко просунулися чиновники адміністрації Байдена від початку війни РФ проти України, коли вони остерігалися навіть публічно визнавати, що Сполучені Штати надають українським військам зенітні ракети Stinger. В ході війни Сполучені Штати та їхні союзники по НАТО поступово переходили від поставок Javelin і Stinger до передових ракетних систем, систем ППО Patriot, бойових броньованих машин і навіть деяких західних танків.
Журналісти видання пишуть, що американські офіційні особи обговорюють зі своїми українськими колегами використання американської зброї, від ракетних систем HIMARS до бойових машин Bradley, щоб, можливо, націлитися на Кримський міст.
“Однак президент Байден поки не готовий надати Україні ракетні комплекси великої дальності, які Києву знадобляться для атаки на російські об’єкти на півострові”, – наголосило NYT.
Незважаючи на надання додаткового озброєння, адміністрація Байдена не вважає, що Україна може захопити Крим військовим шляхом. Крім того, все ще існують побоювання, що такий крок може спровокувати російського диктатора Путіна відповісти ескалацією. Проте, як кажуть офіційні особи, Росія повинна вірити, що Крим знаходиться під загрозою, як фактор для зміцнення позиції України в будь-яких майбутніх переговорах.
Американські чиновники вважають, що продемонструвавши здатність завдавати ударів по Криму, Україна могла б показати, що російський контроль над півостровом не встановлений. Крім того, адміністрація Байдена все більше вважає, що удари по тилових лініях Росії, які виходять з Криму, можуть серйозно зашкодити здатності Кремля просувати свої лінії фронту далі.
“Без Криму все розвалиться”, – наголосила, топ-чиновниця Пентагону з питань України за часів президентства Обами Евелін Фаркас.
Тож цілком очевидно, що настрої західних чиновників, української влади та населення тимчасово окупованого півострова цілком не безпідставні. Крим – законна територія України, яка вже незабаром може вийти з-під російської окупації.