Традиційно Угорщина намагається заблокувати процес введення санкційних пакетів ЄС проти Росії, але їх все одно ухвалюють. Під час ухвалення 11-го пакета санкцій поведінка Угорщини навряд чи зміниться. Таку думку, в ефірі одного з телеканалів висловила аналітикиня Київської школи економіки Юлія Павицька.
“У Євросоюзу є важіль як впливати на Угорщину. Коли вони абсолютно необґрунтовано починають блокувати санкції або поводитися так само як Росія, і підтакувати їй, вони обмежують фінансування Угорщини, і тоді Орбан починає торгуватися і намагається збити якісь санкції або отримати більш вигідні умови”, — сказала вона.
Аналітикиня зазначила, що тут глобально стоїть питання про ухвалення рішень у Європейському Союзі.
“Можливо, їм варто якось модифікувати процес ухвалення рішень, тому що одна країна, яка абсолютно неадекватно себе поводить і є прихильником Путіна і його дій, може блокувати будь-які рішення. Тому справді, якщо до пакета включатимуться, наприклад, посилення і перші санкції на атомну енергетику з боку ЄС, то тут ми бачитимемо, що Угорщина намагатиметься якось це заблокувати”, — каже Павицька.
Але, за її словами, важливо розуміти, що Угорщина далеко не піде своїми заявами.
“Наприклад, США в останньому пакеті вперше наклали санкції на угорський банк. Відповідно, все одно ті країни, які якось співпрацюватимуть і допомагатимуть Росії, будуть теж нести відповідальність і потраплятимуть під санкції або обмеження конкретно їхні юридичні організації”, — резюмувала Юлія Павицька.
Угорщина, як член Європейського Союзу, повинна була підтримати санкції проти країни-агресора РФ, зокрема в енергетичній сфері. Однак прем’єр-міністру Угорщини Віктору Орбану це не цікаво, оскільки він веде свою гру. Таку думку висловив директор “Євразійської демократичної ініціативи” Пітер Залмаєв.
“Газовий шантаж [Росії] провалився, а розрахунок був на те, що замінити російські енергоносії буде неможливо. Можливо виявилося. І можливо було б Угорщині бути повністю солідарною з режимом санкцій і слідувати за загальною директивою, західною і європейською. Просто Орбану це не цікаво, у нього своя гра і не виключено, що є матеріальна зацікавленість його і його партії від Росії”, — сказав він.
Він нагадав, що 2014 року французька ультраправа партія “Національний фронт” під керівництвом Марін Ле Пен отримала в Росії кредит у розмірі 9 млн євро на проведення виборчої компанії.
“Уявіть собі, що може мати місце між Орбаном і Путіним. Не хочеться сильно спекулювати, багато чого ми дізнаємося про це вже в майбутньому. Але факти, які вказують на різні схеми зацікавленості між цими двома сторонами є”, — зазначив він.
Експерт також наголосив, що сьогодні США постачають свій природний скраплений газ (СПГ) багатьом країнам, і Угорщина також могла б ним користуватися, була б політична воля.
“Чого знову таки в Орбана немає. Орбан, як і Путін, розраховує перечекати політичні шторми… Наголошу, що я щиро і глибоко вірю в те, що Брюсселю та ЄС необхідно піти на серйозні реформи й обрати механізм, за яким член, який шкодить спільній політиці, буде позбавлений права голосу, а потім має бути вироблено механізм повного виключення країни. Угорщина за Орбана хоче бути васалом Росії, а та зі свого боку васалом Китаю. Це має бути суверенний вибір країни, який Брюссель повинен буде поважати”, — підсумував Пітер Залмаєв.
Раніше директор Інституту центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський сказав, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан залежний від російських грошей і газу, на них тримається його влада в країні. Тому він робить усе, щоб вони йшли безперебійно.