Україна зараз активно застосовує проти ворога тактику “туману війни”. Західні оглядачі пишуть, що ЗСУ доволі вправні у цьому.
Як зазначається в статті Le Monde, термін “туман війни” теоретично обґрунтував прусський генерал Карл фон Клаузевіц. Мається на увазі невизначеність того, що відбувається, яку відчувають учасники бойових дій.
Річ у тім, що важливо забезпечити безпеку контрнаступу. За словами французького журналіста та дослідника Центру аналізу та прогнозування міжнародних ризиків Джозефа Анротена, українці дуже здатні в цій грі. За його словами, українська армія нарощує зусилля, щоб розвіяти цей туман.
Як приклад, останніми днями зросла кількість атак безпілотників по російських позиціях не лише на окупованих територіях, а й у Росії. Серед них напади на склад палива в порту Севастополя, термінал на Тамані та Ілійський нафтопереробний завод у Краснодарському краї.
Водночас збільшується й кількість диверсій
Так, 1 і 2 травня у Брянській області в результаті підриву на залізниці зійшли з рейок два потяги. 1 травня біля населеного пункту на південь від Санкт-Петербурга була пошкоджена лінія електропередач. 3 травня ФСБ Росії оголосила про ліквідацію мережі українських партизанів у Криму.
Крім того, починаючи з середини квітня українські сили проводять незначні бойові дії на всій довжині фронту протяжністю 1,8 тисячі кілометрів. Українці б’ють як на Півночі, так і на Півдні та Сході. Це ставить перед російським Генштабом дилему: чи він вирішує захищати все, ризикуючи бути всюди слабким, чи зосереджує свої сили в певних місцях, що робить інших уразливими.
Ворогу не вистачає “очей”
Аналітики зазначають, що окупантам бракує знань про те, де українці зосереджують свої сили.
Російський парк розвідувальних безпілотників “Орлан” зазнав значних втрат, а літаки-розвідники Іл-20 і Ан-30 рідко наближаються до українського кордону, оскільки бояться українських систем ППО.
Натомість ще з літа 2022 року Київ орендує супутник радіолокаційного спостереження у фінської компанії Iceye. Він дозволяє спостерігати за Землею як вночі, так і під сильною хмарністю. Також з компанією підписано угоду про доступ до якісних знімків з двадцяти інших супутників. Разом з тим, західні союзники також надали українцям доступ до власних супутникових ресурсів.
В той же час Президент Чехії застеріг Україну від поспішного контрнаступу. Він припускає, що в ЗСУ не буде ще одного шансу, принаймні, цього року. Та слово контрнаступ – не зовсім той термін, який підходить.
Про це в ефірі одного з телеканалів заявив ветеран російсько-української війни, майор запасу ЗСУ, військовий експерт Олексій Гетьман. За його словами, у військовій термінології є ознаки, чим наступ відрізняється від контрнаступу.
“Вважається, що, якщо якась сторона під час війни має тактичну перевагу над супротивником, то він робить не контрнаступ, а робить наступ. Зараз всі ознаки того, що всі тактичні переваги на боці України”, – наголосив майор запасу ЗСУ.
Усе через те, що наступ Росії провалився та вона не досягла певної мети, просунулася не дуже далеко.
“Тому, найімовірніше, будуть наші наступальні дії. Наступ прогнозується вийти на певні рубежі. І там закріпитися, і там зупинитися, адже наступають ударні групи. “Тили” не наступають одразу, вони не їдуть ззаду”, – розповів Гетьман.
За словами військового експерта, “тили” мають під’їхати. Мовиться, зокрема, про медиків, продовольство та набої.
“Наступ планується з точки “А”, умовно, до точки “Б”. Далі, якщо вдалося просунутися далі, як було під Харковом, це дуже добре. Давайте просуньмося далі, що ворог тікав і можна зайняти інші позиції”, – зауважив ветеран російсько-української війни.
Майор ЗСУ в запасі упевнений, що після наступу та звільнення територій, українська армія зупиниться, підтягне сили, відновить втрати й техніку, і плануватиме наступні наступальні дії.
“Це буде наступ і потім буде черговий наступ”, – зазначив ветеран російсько-української війни.
Він зауважив, що у Другу світову війну було щонайменше 5 – 7 великих наступальних операцій, не враховуючи дрібні.
“Все ж таки потужна армія російська. Це не якась там невеличка країна. У неї дуже великий ресурс і техніки, і людей. Як ми можемо за один раз відігнати їх ледь не до Москви? Я думаю, це перебільшення”, – сказав військовий експерт.