Україна наразі перебуває у стані переозброєння Збройних Сил. Міжнародні партнери розуміють критичні виклики та загрози для безпеки країни, і внаслідок цього відбуваються процеси щодо надання техніки та озброєння для підтримки обороноздатності та національної безпеки України.
Військовий експерт Олег Жданов розповів, що масштабна наступальна операція на кількох напрямках залежить від ряду факторів.
У 2022 році українські військові отримували в основному модернізовану техніку радянського зразка, таку як польські танки Т-72, різні броньовані бойові машини та бойові машини піхоти. Проте, в 2023 році союзники помітили, що західна техніка є більш ефективною порівняно зі старою радянською та навіть новою російською технікою. Хоча вона базується на радянських розробках, вона трошки модернізована для покращення ефективності та відповідності сучасним стандартам.
Поновлення великих наступальних дій українських військ буде залежати від того, наскільки оперативно західні партнери зможуть забезпечити необхідну кількість та сучасну техніку для Сил оборони України. Вже існує розуміння на Заході, що таке постачання має відбуватися в більших обсягах та швидше, ніж це було роком раніше, і це визначається заявами європейських та американських політиків.
Приміром, ексглава ЦРУ Девід Петреус заявив, що прорив не відбувся через те, що зброя та техніка, про яку просила Україна, надходили зі значними затримками. З такою думкою погоджується директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст. За його словами, було безглуздо очікувати великого українського прориву у 2023 році, тому що «ми не озброїли Україну, щоб зробити цей прорив».
«На нашу перспективу потрібно спиратися на термін до пів року – десь кінець весни – початок літа, можливо, ми будемо готові до проведення масштабної наступальної операції хоча б межах одного – двох оперативних напрямків, які вплинуть на загальну ситуацію по лінії фронту», – підкреслив Олег Жданов
Такий варіант цілком можливий і міг розглядатися військовим керівництвом на останніх Ставках Верховного головнокомандувача. Під час підсумкової пресконференції Володимира Зеленського звучала цифра 400 – 500 тисяч військових – мовилося про потреби на 2024 рік, які набиратимуться протягом року, а не про термінову мобілізацію.
Нагадаємо, що у Мар’їнці російські військові заходили на позиції українських бійців, але військових РФ вибили звідти. На Бахмутському та Лиманському напрямках всі спроби російських військ наступати залишились без успіху.
Про це розказали речник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Олександр Штупун та начальник служби зв’язків з громадськістю командування Сухопутних військ Збройних сил України Володимир Фітьо.
«Російські військові використовують керовані авіабомби у Донецькій області. На цій ділянці було 864 обстрілів та один ракетний удар, 32 бої, більшість — поблизу Авдіївки. Загальні втрати російських військ за добу: 446 бійців та 52 одиниці техніки, зокрема, вісім танків, сім бойових машин піхоти, 16 артсистем, 32 БпЛА, чотири одиниці спецтехніки, з них окопний РЕБ, зенітно-ракетний комплекс «Бук-М1-2», САУ «Мста» та «Тюльпан» й чотири російських склади з боєприпасами», — розповів Штупун.
За словами Олександра Штупуна, у Мар’їнці тривають активні бойові дії зі змінним успіхом. На Авдіївському та Мар’їнському напрямках РФ підтягує резерви.
Як розповів начальник служби зв’язків з громадськістю командування Сухопутних військ Збройних сил України Володимир Фітьо, на Бахмутському напрямку за добу було дев’ять боїв поблизу Богданівки, Іванівського, Кліщіївки та Андріївки. На цій ділянці— 589 обстрілів.