У 2022 році президент Польщі Анджей Дуда буде більш активним у відносинах із Україною та Литвою.

Про це в коментарі РАР заявив голова Бюро міжнародної політики при президентові Польщі Якуб Кумох, передає Dziennik Gazeta Prawna.

“Ми плануємо ще більшу активність у відносинах з Україною і Литвою (країни Люблінського трикутника), підтримку реформ в Молдові і Грузії і боротьбу за територільну цілісність”,– заявив Кумох.

Він також зазначив, що Дуда приділятиме значну увагу ініціативі Тримор’я, ініціатором створення якої він був, а також підтримуватиме білоруських опозиціонерів на чолі із Світланою Тихановською.

Президентський міністр повідомив, що в наступному році Дуда також буде активний за межами Європи. За його словами, Польща однією з найбільших країн Європи, відтак може собі дозволити глобальнішу політику. За його словами, польський лідер планує бути більш активним у регіонах Субсахарської Африки, Південної Америки та Азійсько-Тихоокеанського регіону. Зокрема, в наступному році плануються візити Дуди до країн Західної Африки, Південної Америки.

Кумох також повідомив, що президент Польщі хотів би прийняти в наступному році у Варшаві президента США Джозефа Байдена. Він підкреслив, що США залишаються найважливішим союзником Польщі, хоча між Варшавою і Вашингтоном є певні розбіжності. Однією з найбільших розбіжностей президентський міністр назвав ставлення до німецько-російської співпраці у контексті реалізації проєкту “Північний потік-2”.

Нагадаємо, що на днях президент Польщі Анджей Дуда ветував скандальний закон про телерадіомовлення, який передбачав обмеження видавання ліцензій у цій сфері іноземним компаніям.

«Я повертаю його до Сейму на повторний розгляд, тобто накладаю вето», — оголосив він про своє рішення на пресконференції.

За його словами, він розглянув два сценарії: передати законопроект до Конституційного трибуналу або повернути його на розгляд Сейму.

«Я розділив думку більшості своїх співвітчизників, які вирішили, що жодних подальших суперечок нам не потрібно», — додав він.

Одним із аргументів при прийнятті такого рішення Дуда назвав зобов’язання перед США, які були закріплені у міжнародній угоді у 1990 році.

«Це польсько-американський договір між Польщею та США про взаємні економічні та торговельні відносини. У цьому договорі, серед іншого, йдеться про захист американських інвестицій у Польщі. Є пункт, у якому йдеться про те, що з цього можуть бути виключені інвестиції, пов’язані зі ЗМІ, радіо чи телебаченням, але це стосується майбутніх інвестицій», — пояснив польський лідер.

Він наголосив, що обмеження можливості володіння акціями медіакомпаній іноземним капіталом є «розумним», але такі рішення мають бути прийняті пізніше.

«Для тих, хто захоче інвестувати в нашу країну у майбутньому, коли закон набуде чинності. Тоді вони знатимуть, на яких умовах та за яких умов вони можуть здійснити це вкладення», — резюмував Дуда.

17 грудня Сейм ухвалив законопроєкт, який внесла керівна націонал-консервативна партія Право та справедливість.

Документ передбачає, що ліцензії на мовлення в Польщі будуть видаватися іноземним компаніям лише в тому випадку, якщо вони мають штаб-квартиру або представництво на території Європейської економічної зони (ЄЕЗ). Крім того, одержувач ліцензії не повинен бути залежним від компаній, які мають головний офіс за межами цієї зони, — відтепер їм можуть належати не більше 49% акцій у польських медіа.

На думку цілої низки експертів, головною жертвою змін могла стати телекомпанія TVN, що належить американському концерну Discovery, який керував через зареєстровану в Нідерландах фірму Polish Television Holding BV.

Голосування за законопроєкт у Сеймі спровокувало у Польщі хвилю протестів.