На тлі інформаційних вкидів про нібито майбутній наступ на Харків російські війська посилили удари по місту. А в західних медіа з’явилися публікації про плани Кремля перетворити його на «сіру зону». Тому, ми зібрали основні дані і думки щодо цього.
Наразі точні наміри Росії невідомі, але є ознаки того, що незабаром розпочнеться великий літній наступ, повідомляє The Economist. Харків – одне з потенційних місць. Хоча він і не найімовірніший, але вже активно обговорюється у російських ЗМІ. Однак це може бути кампанія з залякування.
ЗМІ з посиланням на джерела в адміністрації Путіна повідомляють про плани масового набору в окупаційні війська. Стверджується, що Москва має намір найближчим часом мобілізувати 300 000 осіб, зокрема для участі в операції з облоги Харкова.
У зв’язку з цим Олександр Сирський, голова Національних збройних сил України заявив, що напад був би великою помилкою з боку Росії. За його словами, наразі сили оборони зміцнюють свої фортифікаційні споруди, а досвід бойових дій під час звільнення значної частини регіону, зокрема Балаклії, Ізюму та Куп’янська восени 2022 року, допоможе їм у обороні.
«На той час російський фронт зазнав масштабного краху. Якщо російські війська знову увійдуть до Харкова, Харків стане для них смертельно небезпечним містом», — сказав генерал.
Одночасно було розгорнуто інформаційну кампанію. У телеграмах поширюються фальшиві новини про евакуацію Харкова та околиць у зв’язку з можливістю облоги. Наразі армія впевнено контролює всі фронти. Андрій Юсов, начальник Головного управління розвідки, говорить про чергову ІПСО, стверджуючи, що «нічого нового у стратегічному плані» в плані організації російських ударних груп не відбувається.
Президент Володимир Зеленський розповів про професійну дезінформацію з боку Російської Федерації. За його словами, хибні новини поширюються через західні та українські ЗМІ. Україна перебуває у стані війни, і ніхто нікого не утихомирює, але не треба перебільшувати. Щодо лінії оборони, то Харкову нічого не загрожує.
За словами аналітика Коваленка, страх і залякування мирних жителів – стандартна російська тактика з радянських часів. Інакше кажучи, будь-яка військова операція передбачає як загальновійськові дії, а й примусовий терор. Він використовується для того, щоб посіяти паніку, деморалізувати людей і, найголовніше, переконати їх у неминучості поразки.
«Почуття беззахисності деморалізує військових, призводить до недовіри до влади, критики та вимог переговорів з ворогом». Це також породжує недовіру до сил, які обороняють Харків за розрахунками російського військового командування», — пояснює експерт.
Щодо масштабів російської мобілізації, то українська сторона також використовує цифру 300 000 осіб. За словами Зеленського, противник має намір розгорнути таку кількість до 1 червня, а на підготовку приділяється ще місяць. Однак російська сторона «не дуже дисциплінована» і може не встигнути зібрати 300 тисяч осіб до червня.
The Economist, посилаючись на джерела, пише, що у Східному Сибіру окупаційні війська готують шість нових дивізій чисельністю 120 000 чоловік. Цього достатньо для посилення існуючих груп на лінії фронту, але замало наступу на Харків.
«З іншого боку, неадекватне російське військове командування справді може запровадити 120 000 військ до Харкова, але вони не залишаться непоміченими. Вони перекинуть їх ближче до кордону, але формування повноцінного ударного кулака в одному місці підуть місяці, а не тижні», — сказав Коваленко.
У будь-якому разі операція в Харкові не буде легкою прогулянкою: перша спроба у 2022 році провалилася, коли центр регіону був об’єктивно менш захищений.
О ось на думку Мусієнка, основний удар літнього наступу припаде на Донбас. Основні бойові порядки російської армії будуть зосереджені в Авдіївці (точніше, у Покровському) та Часов’ярівському напрямках, як і зараз. А Харків на півночі та Вугледар на півдні відіграватимуть допоміжну чи підривну роль. Таким чином окупаційні сили планують розтягнути українські сили оборони.
«Основними районами дій стануть Донецька та Луганська області. Я припускаю, що на кордоні між Харковом та Білгородською областю будуть бої та обмін ударами. Однак Росія не зможе оточити Харків, а тим більше зайняти його», — додав експерт.