Атака на аеродром Бельбек у тимчасово окупованому Криму відбулася у ніч на 15 травня. За підсумками зараз відомо про знищення двох літаків МіГ-31 та одного Су-27, а також про пошкодження МіГ-29. Проте фактична кількість може бути більшою. Росіяни не змогли захистити Бельбек, оскільки кілька днів до атаки там був знищений комплекс С-400. Тому аеродром та його об’єкти були без жодного прикриття. Про це зазначив авіаційний експерт Богдан Долінце в ефірі українського каналу.
Богдан Долінце відмітив, що реальна кількість пошкоджених літаків може бути більшою, проте наразі складно точно оцінити цю інформацію. Ймовірно, деякі літаки можуть бути швидко відновлені, тоді як інші можуть бути неушкодженими. Деякі з них можуть мати зовні нормальний вигляд, але виявитися значно пошкодженими у внутрішніх системах, таких як двигуни чи системи керування, і відновлення їх може бути неефективним.
Чому росіяни не змогли захистити свою авіацію? Буквально за декілька днів до цього був знищений комплекс С-400, який там був. Фактично цей аеродром та його об’єкти були без жодного прикриття, – пояснив він.
Перекидання авіації – це стратегічний процес, що використовувався раніше у випадку загрози. Проте він передбачає певну підготовку, оскільки в один момент зняти всі літаки та перевезти це вельми складно. Ці апарати повинні пройти технічне обслуговування й бути заправленими.
Крім того, ці літаки відіграють ключову роль у системі протиповітряної оборони Росії, здійснюючи патрулювання. Забрати всі літаки з Бельбеку вони не можуть через обмежені можливості.
Авіаційний експерт підкреслив, що ефективність ППО росіян не така висока, як би їм хотілося. Адже основа цієї системи – це так звана радянська база. Фактично мовиться про виявлення та протидію великим об’єктам. Зокрема, бойовим літакам, винищувачам. Також про виявлення високошвидкісних об’єктів, як крилаті та балістичні ракети.
Якщо ми говоримо про протидію дронам, то тут ситуація інша. Тому що ці старі радянські комплекси мало ефективні проти таких цілей. З одного боку, вони частину цих цілей просто не здатні навіть виявляти. З іншого боку, вартість ураження такого дрона є не співмірно дорожчою, ніж вартість самого боєприпасу, який може цей дрон уразити. Тому цілі обираються по пріоритетності, – сказав Долінце.
У деяких випадках ворожі системи протиповітряної оборони навіть при виявленні безпілотного літального апарата можуть утриматися від стрільби. Це може бути пов’язано з фінансовими втратами, оскільки вартість дрона складає лише кілька тисяч доларів, тоді як вартість ракети для його знищення може перевищувати сотні тисяч доларів.
Крім того, щодо протидії безпілотникам, Росія розпоряджається комплексами «Панцирь-С», які можуть забезпечити захист від безпілотних літальних апаратів. Проте кількість цих комплексів обмежена, орієнтовно близько 100 одиниць. Варто відзначити, що їхні можливості обмежені як дальністю дії, так і можливостями виявлення різних типів цілей.
Додамо, під час удару по аеродрому також постраждали 11 російських військовослужбовців. Всього у Криму за ніч атаки постраждало 13 окупантів, ще 2 могли загинути.
За інформацією «Крим. Реалії», у Бельбеку дислокується 38-й винищувальний авіаційний полк ВПС Росії та Севастопольський авіарятувальний центр МНС Росії. На цьому летовищі базуються 12 літаків Су-27, 12 літаків Су-27СМ, три навчально-бойових Су-27УБ та 5 двомісних Су-30М2.