Вищий антикорупційний суд (ВАКС) ухвалив рішення про арешт особистого майна адвокатів, викритих правоохоронцями на провокуванні отримання $100 тис. неправомірної вигоди, повідомили агентству “Інтерфакс-Україна” у ВАКС.
“Підтверджуємо факт арешту особистого майна адвокатів, яким минулого тижня Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід”, – сказали в суді, зазначивши, що заарештовано лише особисте майно підозрюваних.
Як повідомлялося, минулого тижня Вищий антикорупційний суд відправив адвоката Юрія Донця та співробітника Служби зовнішньої розвідки і брата голови Окружного адмінсуду Павла Вовка Юрія Зонтова під варту до 4 червня з альтернативою застави в 35 млн 185 тис. грн.
Донцю обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб з альтернативою внесення застави розміром 2 млн 951 тис. грн. Після внесення застави його звільнили з СІЗО.
За версією слідства, адвокати Зонтов та Юрій Донець на початку 2021 року працювали зі страховою компанією “АКС Кепітал”. Тоді фірма, інтереси якої у суді представляв Донець, подала до Окружного адмінсуду позов проти Державної податкової служби.
Адвокатів “здав” правоохоронцям ліквідатор “АКС Кепітал” Коваленко, якого підбурювали дати хабар судді Тетяні Балась. Слідство вважає, що Донець під час зустрічі з Коваленком запропонував йому за $100 тис. організувати рішення на користь страхової компанії.
Після цього адвокат залучив Зонтова через його родинні зв’язки з головою ОАСК. У січні 2021 року Коваленко написав заяву до НАБУ про підбурювання до дачі хабара. 25 березня Коваленко передав Донцю перший транш у розмірі $10 тис. 29 березня Коваленку сказали, що з суддею остаточно домовилися про рішення, і до 5 квітня їй треба передати залишок хабара.
У НАБУ стверджують, що з $90 тис., які Коваленко 5 квітня передав Донцю, $10 тис. адвокат залишив собі. Другому фігуранту справи про передачу хабара продовжать обирати запобіжний захід у п’ятницю вранці.
Нагадаємо, що Президентський законопроєкт щодо ліквідації скандального Окружного адмінсуду Києва – вже поданий до Ради. За його розгляд нардепи повинні взятися найближчим часом, адже позначений документ як невідкладний.
У свою чергу представник президента в КСУ Федір Веніславський вважає, що новий Київський міський окружний адміністративний суд, який має замінити ОАСК, можуть створити вже восени. Та щоб його утворити й обрати суддів, має запрацювати Вища кваліфікаційна комісія суддів.
До нового органу оберуть суддів “рівень доброчесності і довіри до яких не буде викликати запитань у суспільства, експертів”. Про це він розповів журналістам 14 квітня у Верховній Раді.
“Я думаю, що восени цього року ми отримаємо вже оновлений Київський міський окружний адміністративний суд”, – розповів нардеп від “Слуги народу“.
Він додав, що формувати склад нового суду буде Вища кваліфікаційна комісія суддів, яку також мають створити незабаром. Нардеп нагадав, що Верховна Рада в першому читанні вже ухвалила законопроєкт, який передбачає конкурсну процедуру утворення Вищої кваліфкомісії суддів. Найближчим часом його планують ухвалити в другому читанні й протягом кількох місяців сформувати склад комісії суддів.
З моменту ліквідації ОАСК всім суддям, відповідно до закону про судоустрій та статус суддів, запропонують різні алгоритми дій.
Веніславський каже, що якщо Вища кваліфікаційна комісія суддів вважатиме за необхідне конкурсні засади переведення, скажімо до нового суду, то це буде тільки відкритий прозорий конкурс. До того ж брати участь в ньому дозволять будь-яким кандидатам, які відповідатимуть законним критеріям. І у випадку позитивного результату конкурсу, їх призначать на посаду.
“У новий суд, на думку нардепа, будуть набрані судді “рівень доброчесності і довіри до яких не буде викликати запитань у суспільства, експертів і так далі”.
Питання щодо інших співробітників суду вирішуватиме Державна судова адміністрація.