Два російські військові кораблі, «Павел Державин» і «Буян», вибухнули в Чорному морі, біля узбережжя окупованого Севастополя, протягом останніх кількох днів.

Відомо, що 11 жовтня російські телеграм-канали взялися заявляти, що на зовнішньому рейді Севастополя з невідомих причин підірвався патрульний корабель Чорноморського флоту Росії РФ «Павел Державин».

Наступного дня речник ВМС ЗСУ, капітан 3-го рангу Дмитро Плетенчук повідомив, що судно отримало пошкодження, але відмовився розповідати деталі інциденту.

«Я не можу вам надати ніякої інформації щодо обставин цього інциденту, назвімо це так, але факт такий є (пошкодження корабля – ред.)», – сказав Плетенчук.

Речник ВМС також зазначив, що пошкоджений «Павел Державин» належить саме до російського флоту, хоча раніше Україна мала корабель з ідентичною назвою.

Згодом 13 жовтня жителі Севастополя повідомили про глухий вибух, від якого навіть спрацювали сигналізації в авто. Над місцем вибуху в небо здійнявся густий чорний дим.

Місцеві пабліки повідомили, що вибух стався на російському малому ракетному кораблі проєкту 21631 «Буян-М». Судно є носієм ракет «Калібр». Водночас окупаційна влада переконувала, що вибух у районі Північного молу – це начебто тренування розрахунків протипідводно-диверсійного забезпечення.

Зауважимо, що в Росії є всього дев’ять таких суден, як «Буян».

В СБУ підтверджують, що атака на ракетоносій «Буян» та підрив «Державина» — справа рук Служби безпеки спільно з ВМС України. Деталей поки не розкривають, але додають, що обидва судна були уражені «Морськими малюками» з експериментальним озброєнням.

«Після першого підриву російські тральщики та водолази так і не змогли виявити наше ноу-хау. Вчора пощастило підводному човну «Алроса», який поки що зумів втекти від наших розробок. Носій крилатих ракет «Буян» повторити «подвиг» «Алроси» не зміг, тому був сьогодні уражений на севастопольському рейді експериментальним озброєнням «Морських малюків». СБУ попереджає москолоту – не треба ходити українськими водами, якщо хочете зберегти хоч якісь залишки свого флоту», — зазначає один з організаторів спецоперації.

Як пояснював Плетенчук в ефірі українського телеканалу, корабель «Павел Державин» – «доволі рідкісний птах». Росія мала у складі Чорноморського флоту всього дві одиниці таких суден. Це новітній патрульний корабель ближньої морської зони.

«Це новітній корабель ближньої морської зони, який є патрульним. Він був побудований у 2019 році, а з 2020 року поставлений у стрій. Відповідно, це дуже новий корабель. Навіть за своїм зовнішнім виглядом він копіює стелс-технології (технологія зниження помітності, — ред.) світових лідерів військово-морського будування. Наскільки він відповідав стелс, сказати не готовий, однак можу сказати, що це один з тих кораблів, якому не пощастило залишитися щось патрулювати», — сказав Плетенчук.

Щодо корабля Буян-М — серія російських малих ракетно-артилерійських кораблів, що мають кероване ракетне озброєння. Офіційним призначенням кораблів є охорона та захист економічної зони РФ, однак вони використовувалися для ударів по мирному населенню України. Відомо, що Росія станом на січень 2021 року мала у складі свого флоту дев’ять повністю збудованих кораблів проєкту 21630 – як-от «Буян». І ще три такі судна на той момент будувалися.

На цьому судні обладнана установка для вертикального запуску 3С14 із восьми крилатими ракетами «Онікс» і «Калібр», які здатні атакувати цілі на відстань до 1500 кілометрів. Крім того, на кораблі знаходиться артилерійське озброєння та кулемети.

Ці судна, які належать до проєкту 21631 та мають призначення «охоронного», регулярно використовуються росіянами для проведення військових операцій. Наприклад, у 2015 році під час операції в Сирії, три судна цього проєкту та ракетний крейсер проєкту 11661К «Дагестан» використовувались для запуску ракет «Калібр» з акваторії Каспійського моря для атаки позицій терористів «Ісламської держави».