Стан російської армії, політики та економіки зараз знаходиться у вкрай хиткому стані. Росії вкрай необхідно накопичити резерви та відновити можливості своєї армії у війні проти України. Саме тому Володимиру Путіну зараз так необхідна довготривала пауза.
Про це в ефірі національного телемарафону розповів військовий експерт Олександр Коваленко.
“Йому реально потрібна пауза. Він не буде йти на якісь мирні переговори, він не буде про щось домовлятися. Він може лише імітувати якийсь переговорний процес для того, щоб дійсно накопичити сили, зробити резерви, відновити можливості своєї армії для якихось наступальних дій, але не для того, щоб піти з тих територій, які вони захопили. Звідти вони можуть не піти, а тільки тікати під впливом контрнаступу Збройних сил України і ніяк інакше. Саме тому йому потрібна довготривала пауза, щоб саме компенсувати втрати”, – зазначив він.
Коваленко також наголосив, що в Росії на сьогодні не можуть зібрати повноцінний армійський корпус. До прикладу, це третій армійський корпус, який вони збирали від травня по серпень, замість 15600 особового складу вони зібрали трохи більше 12 тисяч.
“Тобто майже за чотири місяці вони не змогли зібрати 15,5 тисяч особового складу – це фактично антирекорд. А зараз кажуть про якісь 300 тисяч. Тому їм потрібно мінімум пів року для того, щоб якось відновити можливості своїх підрозділів для здійснення хоча б оборонних дій на тих територіях, які вони тимчасово окупували, не кажучи вже про наступальний потенціал. Щодо наступального потенціалу, то це навіть і не рік їм потрібен, щоб повністю відновити свої можливості. Тому пауза – це те, що найбільше потрібно Путіну”, – резюмував експерт.
І це досить очевидні речі. Крім того, з настанням осені стало зрозуміло, що Росія не тільки не змогла встановити повного контролю над Херсонщиною, Запоріжжям, а також Донецькою та Луганською областями, які Москва вважає самостійними державами, а й починає втрачати вже захоплені території.
На початку місяця Україна розпочала наступ спочатку у Херсонській, а потім і Харківській області – остання у підсумку майже повністю повернулася під контроль Києва.
Попри це, менше трьох тижнів тому офіційний представник Пентагону Джон Кірбі в інтерв’ю “Дождю” говорив: у США, як і раніше, вважають, що Росія може спробувати провести “квазіреферендуми” вже у вересні, щоб досягти “політичної легітимності”.
Все ж сталося навпаки: виявилося, підготовку до голосування вирішили форсувати. Оголошення про референдуми пішли одне за одним увечері 19 вересня, причому це відбувалося за одним сценарієм. Заяви були оформлені як звернення “суспільних палат” самопроголошених ЛНР та ДНР.
Наступного ранку схожі події сталися на захоплених територіях Херсонської та Запорізької областей. У всіх чотирьох регіонах їх планують провести 23-27 вересня – вже цими вихідними.
Водночас із новинами про референдуми Держдума екстрено внесла важливі доповнення до Кримінального кодексу. У нього ввели покарання за мародерство, добровільну здачу в полон, відмову воювати та інші провини, скоєні “у період мобілізації чи воєнного стану, у воєнний час”.
Одразу ж після цього Путін оголосив мобілізацію 300 тисяч росіян.
21 вересня Путін фактично так і зробив – пригрозив ядерною зброєю у разі нападу на територію Росії. І натякнув, що ці території включають майбутні новоприєднані.
Взаємопов’язаними ці події вважає і експертка Катерина Шульман: “Це те, що називається у біржових гравців хеджуванням прибутку. Тобто зараз логіка така: “Ось ми скількись придбали – давайте зафіксуємо, що це вже наше”.
Експерти Інституту вивчення війни (ISW) теж безпосередньо пов’язують те, що відбувається із ситуацією на полі бою. На їхню думку, термінове обговорення “референдумів” вказує на те, що український наступ викликав паніку як підконтрольних Росії сил на Донбасі, так і деяких кремлівських чиновників. А до цього “букету” приєдналася ще й часткова мобілізація, що дає на 100 відсотків зрозуміти одне – Росія остаточно програє, а Путін використовує останні можливості аби відтянути поразку.