Угорський парламент у середу підтримав проєкт закону щодо збільшення незалежності судів, який є однією з умов отримання коштів з бюджету ЄС, які Будапешту блокують через питання до верховенства права та запобіжників від корупції.

Про це повідомляє Bloomberg.

Парламентарі переважаючою більшістю підтримали проєкт, внесений урядом Віктора Орбана і схвалений Єврокомісією.

Закон передбачає зміни, спрямовані на зменшення політичної залежності суддів: посилює повноваження ради суддів з нагляду за судами, обмежує право уряду подавати скарги до Конституційного суду та автоматизує розподіл справ між суддями, щоб уникнути упередженого розгляду.

Деякі громадські експерти, зокрема з Угорського Гельсінського комітету, кажуть, що це лише частково вирішить наявні проблеми.

Зміни до судової системи є частиною із 27 кроків, які Брюссель чекає від Угорщини для вирішення проблем з демократією і верховенством права. Інші стосуються антикорупційних запобіжників та захисту фундаментальних прав, зокрема академічної незалежності, прав шукачів притулку, прав ЛГБТ.

Єврокомісар Йоганнес Ган минулого тижня зазначив, що схвалення закону має допомогти Угорщині отримати 13 млрд євро коштів – частини із передбачених для Угорщини 22 млрд євро з Фонду згуртування (Cohesion Fund). Для отримання решти коштів, як і 5,8 млрд з фонду відновлення після пандемії, потрібні будуть додаткові кроки.

Йоганнес Ган зустрічався з Орбаном і ключовими міністрами у вівторок у Будапешті, щоб обговорити питання, пов’язані з європейськими коштами.

Раніше президент Угорщини Каталін Новак наклала вето на закон, який Європейський Союз вважає дискримінаційним щодо ЛГБТ-спільноти. Вона закликала парламент вилучити параграф, що узаконює «доноси» владі про одностатеві сімʼї.

Про це пише Bloomberg із посиланням на лист Каталін Новак до Національної асамблеї.

У ньому президент заявила, що цей закон «не посилює, а радше послаблює захист фундаментальних цінностей» та суперечить законодавству Євросоюзу.

Bloomberg додає, що вето від Новак — це рідкісний випадок супротиву політиці премʼєр-міністра Віктора Орбана, який поступово обмежує права ЛГБТ і через це втрачає фінансування від ЄС. Після приходу Орбана до влади його партія заборонила одностатеві шлюби та всиновлення дітей одностатевими парами.

Однак ухвалення судової реформи дозволить Угорщині претендувати максимум на €13,2 мільярда, решта фондів залишається заблокованою з інших підстав.

Більшість країн ЄС і Комісія вирішили заморозити €6,3 мільярда для Угорщини в грудні минулого року шляхом застосування правового інструменту, який дозволяє Брюсселю затримувати фінансування ЄС, якщо він виявляє, що країна відступає від демократичних норм. Ці кошти будуть розблоковані лише в тому випадку, якщо Угорщина вживе 17 заходів, пов’язаних із зусиллями по боротьбі з корупцією.

Ще €2,5 мільярда пов’язані з трьома іншими поточними суперечками між Комісією та Орбаном: «закон про захист дітей», ставлення Угорщини до шукачів притулку; та академічна незалежність угорських університетів.

Окремо країна також очікує €5,8 мільярда грантів і €6,6 мільярда позик ЄС у рамках фонду відновлення після пандемії. Однак для цього Будапешту доведеться виконати 27 умов, частиною яких, зокрема, є і судова реформа.

Відверто проросійські жести Угорщини викликають запитання: чому Європейський Союз, зрештою, не вижене «троянського коня» Кремля? На жаль, виключити країну-члена зі складу ЄС неможливо. Та в Євросоюзу є й інші інструменти.