Уряд Угорщини скасував запроваджений понад рік тому граничний рівень цін на пальне після того, як недавня хвиля паніки серед автомобілістів призвела до дефіциту палива та довгих черг на заправних станціях по всій країні.
Про це повідомило агентство АР. Згідно з рішенням, ціни на бензин та дизельне паливо на заправках встановлюватимуться відповідно до ринкових. Цей крок покладе край більш ніж річному контролю над цінами, встановленому урядом, який ускладнював здатність державної енергетичної компанії реагувати на попит.
Уряд Угорщини поклав провину за скасування обмеження цін, яке з листопада 2021 року обмежувало ціни на пальне 480 форинтами ($1,22) за літр, на санкції Європейського Союзу, введені проти Росії через війну в Україні. Однак різке зростання споживання палива – приблизно на 25% в Угорщині з минулого року – а також виробничі труднощі на угорському нафтопереробному заводі призвели до того, що державна енергетична компанія MOL зазнає труднощів із забезпеченням автозаправних станцій достатньою кількістю палива за заниженими цінами.
При цьому обмежена ціна на пальне не діяла для авто з іноземною реєстрацією. Раніше Європейський комісар з питань внутрішньої торгівлі та послуг Тьєррі Бретон закликав Угорщину зупинити дискримінаційне ціноутворення на паливо для автомобілів з іноземними номерними знаками – в іншому разі погрожувала судом.
Цього року Угорщина заявила, що вантажівки масою понад 7,5 тонни та вантажівки з іноземними номерними знаками масою понад 3,5 тонни не матимуть права на субсидоване паливо за ціною 480 форинтів (1,31 долара) за літр, а повинні платити за ринковими цінами.
За словами Бретона, це означає, що автомобілі з номерними знаками з інших країн ЄС мають платити за паливо на 50-60% більше у порівнянні з автомобілями з угорськими номерними знаками, що є непрямою дискримінацією та суперечить правилам ЄС.
“Я прошу вас надати нам вашу відповідь щодо обґрунтованості та терміну дії цих заходів, які можуть порушувати законодавства ЄС”, – зазначив Бретон у листі до міністра з питань інновацій і технологій Угорщини.
“Я також прошу вас призупинити застосування цих заходів до того часу, поки не буде забезпечена їхня відповідність законодавству ЄС”, – написав він.
Бретон зазначив, що Європейська комісія залишає за собою право ініціювати термінові розгляди щодо порушення прав, які зрештою можуть призвести до судового позову проти Угорщини та можливих штрафів. Угорщина заявила, що цей захід був викликаний “паливним туризмом” та збільшенням транзитних перевезень, що призвело до збільшення споживання палива.
Відповідно до директиви про послуги країни ЄС повинні забезпечити, щоб компанії не дискримінували одержувачів послуг, застосовуючи вищі ціни через національність або країну проживання одержувача, а диференційований підхід допускається лише в тому випадку, якщо відмінності прямо обґрунтовані. Заморожування цін на бензин подавалося урядом Угорщини як важливий антиінфляційний захід.
“Уряд вирішив, що на заправках зможуть заправлятися лише автомобілі з угорською реєстрацією” – сказав керівник офісу прем’єр-міністра Гергей Гуйяш.
Йдеться про заправку на АЗС, де уряд фінансує знижку на пальне. На звичайних АЗС з ринковими цінами заправка авто з іноземними номерами буде і далі можлива. Гуйяш пояснив, що в Угорщині з’явилося таке явище як бензиновий туризм і зловживання замороженою ціною на бензин. За словами Гуйяша, санкційна політика Брюсселя також спричиняє зростання цін.
У тривалій воєнній ситуації необхідно захистити і економіку країни, і докласти всіх зусиль, щоб зменшити витрати, утримувати сім’ї, зберегти розмір пенсій, сказав міністр. У відповідь на рішення угорського уряду водії із сусідньої Словаччини вишикувались у чергах на АЗС. Жителі Румунії були так само розчаровані. “Раніше ми щотижня їздили в найближче до кордону місто, щоб заправити бак, і це було досить вигідно”, – сказав виданню житель румунського міста Арада за 21 км від угорського кордону.