Наразі ЗСУ знаходяться в обороні на більшості ділянок фронту. Однак, схоже, в командування є план по відпрацюванню у цей період по тилах ворога, що відкриє шлях ЗСУ та дозволить провести масштабніший контрнаступ, ніж вдалося організувати у 2023 році. Зокрема йде мова про просування в сторону Перекопського перешийку.
«Я все ж таки зберігаю певні сподівання, що українські сили можуть приємно здивувати певними просуваннями. Шанс для цього може з’явитись. Але, звісно, багато чого залежить від нашого забезпечення», – розповів керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
Зокрема, Україна вкрай потребує далекобійного озброєння для ударів по ворожих тилах, щоб знищувати аеродроми та інші важливі військові об’єкти.
«Українські сили на переважній ділянці фронту перебуватимуть в активній обороні. Мета буде знесилювати і знекровлювати ворожі угруповання військ», – сказав він.
Тим часом ворог, імовірно, намагатиметься досягти певних тактичних здобутків. Але багато чого залежить від того, як окупанти ще вийдуть із цих зимових боїв – насправді непростих для них. Їм буде потрібна певна пауза.
Варто додати, що суворі погодні умови, як прогнозують зимою, можуть за фактом бути поганими як для російських окупантів, так і для українських військових. До того ж, взимку особливе значення має логістичне забезпечення військ і тут у Сил оборони України є перевага.
Про це сказав військовий експерт Валерій Рябих.
“Але є певні речі, які можуть цей баланс зміщувати в один або інший бік… Звісно, за таких умов особливо складно вести бойові дії й потрібне ретельне їхнє планування і, що найголовніше, забезпечення. Фахівці кажуть, що за необхідності подолання цих труднощів із холодом, із забезпеченням дій уночі, адже вдвічі скорочується порівняно з літнім періодом світловий день, коли війська можуть діяти і проводити операції, — у цих умовах основне навантаження лягає на логістику. І ось тут якраз виграє той, у кого буде краща логістика”, — сказав Рябих.
Він зазначив, що під час попередньої зими переваги були на боці ЗСУ, що було пов’язано і з питаннями забезпечення військ, і з тією допомогою, яку надають партнери України.
“Ми бачили, що наприкінці серпня-початку вересня в пакетах допомоги, що надається, було закладено зимове спорядження, було закладено ті самі нічні приціли, засоби обігріву, генератори та інше необхідне майно для того, щоб частини, які діють на лінії фронту, були більш підготовленими та мали переваги над противником”, — сказав експерт.
Рябих нагадав, що минулої зими погано екіпіровані та погано підготовлені російські мобілізовані просто замерзали на полі бою.
“Цього року противник врахував якісь помилки, але не знято основну проблему — це логістичне забезпечення військ… І якщо брати Південний напрямок, те саме угруповання “Дніпро”, то тут противнику доводиться долати дуже великі складнощі, бо плече постачань розтягнуте, плюс зараз Збройні сили України мають значні засоби впливу на тил противника, знищення його тилових баз. Тому часто-густо те необхідне для дій у зимових умовах забезпечення не надходить своєчасно російським окупантам. Це знижує їхні бойові спроможності”, — сказав військовий експерт.
Він звернув увагу, що це відбивається, зокрема, на зростанні кількості втрат російської армії. Рябих наголосив, що тут важливі і втрати в техніці, наприклад, знищення бензовозів та інших транспортних засобів, що забезпечують логістику окупантів.