Угорщина використовує принцип консенсусу в НАТО для блокування роботи України в Альянсі через питання національної меншини та “спекулює на наших проблемах”.
Про це розповіла голова Місії України Наталія Галібаренко.
Вона зазначила, що впродовж останніх років Україна пропонувала Угорщині різні способи врегулювання конфлікту щодо угорської меншини: консультаційні механізми, перемовників, відтермінування положень закону про освіту, різні комісії для врахування занепокоєнь нацменшини.
“НАТО в принципі не є платформою для обговорення прав нацменшин. Але, на жаль, ця країна просто використовує принцип консенсусу для блокування нашої роботи в Альянсі”, – сказала Галібаренко.
Вона підкреслила, що з 2017 року Угорщина блокувала роботу всіх комісій Україна-НАТО на рівні вище послів. Зустріч комісії на рівні міністрів закордонних справ у квітні 2023 року відбулась завдяки об’єднанню всіх країн-членів НАТО, окрім Угорщини, а також завдяки ролі генсека Альянсу Єнса Столтенберга.
“Тепер ми націлилися на комісію Україна-НАТО у Вільнюсі за участі президента України. Угорщина вже висловлює свої протести та погрожує тим, що блокуватиме цей захід. Угорщина спекулює на наших проблемах”, – сказала Галібаренко.
Та також зазначила, що “проблеми нацменшин” в Україні є так чи інакше з Польщею, Словаччиною та Румунією, проте всі ці країни виносять це питання за межі міжнародних організацій, і це не заважає цим державам підтримувати Україну військовим та невійськовим шляхом.
На запитання, чи буде Угорщина блокувати зближення України з НАТО, Галібаренко сказала, що не може передбачити дії держави до саміту у Вільнюсі.
“До останнього буду сподіватися, що Угорщина зрозуміє, що вона має бути на боці України в цій війні. Якщо вони цього не зрозуміють — ми будемо далі тиснути свою лінію”, — підсумувала вона.
Цікаво, що раніше, речник уряду Угорщини Золтан Ковач опублікував колонку на сайті About Hungary, в якій із посиланням на дослідження інституту Századvég пише, нібито НАТО та Євросоюз стали “де-факто стороною” в російсько-українському “конфлікті”.
Ковач пише про те, що ЄС, допомагаючи Україні протистояти російській агресії, нібито “зрадив зобов’язання підтримувати мир” у своїх кордонах, що “наближає потенціал відкритого конфлікту”.
Зокрема він говорить про рішення Ради ЄС від 28 лютого 2022 року, яким державам-членам ЄС дозволяється фінансувати постачання зброї до України з Європейського фонду миру. Тим самим, вважає Ковач, Євросоюз “підтримав одну сторону конфлікту, підриваючи його попередній акцент на підтримці миру на своїй території”.
Угорський чиновник зауважує на зростанні європейського імпорту зброї на 46%, тим часом як на інших континентах спостерігається значне зниження цього показника.
“У дослідженні Századvég зазначається, що рішення ЄС фінансувати потреби України в летальній зброї та обладнанні робить його де-факто стороною в російсько-українському конфлікті, вказуючи на те, що Європейський Союз порушив ідеали та принципи своїх моральних засад”, – йдеться у колонці.
Нагадаємо, Угорщина підтвердила, що справді заблокувала виділення чергового траншу військової допомоги Україні з Європейського фонду миру, і пояснила це тим, що через допомогу Україні нібито страждають “інтереси ЄС в інших сферах”.
В офіційному листі пресслужби сказано, що “Угорщина не може погодитися з тим, що Євросоюз поряд з іншими наявними інструментами використовує Європейський фонд миру виключно щодо України, оскільки це не дозволяє спрямовувати достатні кошти на просування інтересів ЄС в інших сферах”.