Впродовж літа Кремль з усіх сил намагався сформувати новий армійський корпус, щоб замінити 80 тисяч солдатів, які були поранені або вбиті в Україні. Також нове формування повинно було б компенсувати 5 тисяч одиниць втраченої техніки на полі битви, яка згоріла або потрапила в українські руки.
“На папері Третій армійський корпус – грізна сила. Він складається з кількох бригад по 10 тисяч солдатів, які діляться на трохи більше десятка батальйонів, озброєних сотнями танків T-80 і Т-90, а також іншою бронетехнікою. Але в реальності новий корпус наповнений добровольцями, які або старі, або в поганій фізичній формі. Серед них також багато людей з алкогольною або наркотичною залежністю”, – пише Forbes.
Минулого тижня Третій армійський корпус відправили в Харківську область, відчайдушно намагаючись зупинити український контрнаступ. Але все закінчилося тим, що нове російське утворення просто «розтануло». Новий корпус, який базувався в Муліно, був найкращою спробою Кремля поповнити свої тяжкі втрати за більш ніж 200 днів війни проти України. І те, що ця нова сила ніяк не змогла вплинути на ситуацію на фронті, – це дуже погані новини для російських воєнних зусиль. Чим далі, тим російській армії буде важче збирати нові формування.
Навесні, коли російські втрати перевалили за 50 тисяч, Кремль почав створювати нові батальйони з тих сил, які ще були в тренувальних центрах. Водночас, російська армія виступила з ініціативою сформувати добровольчі батальйони в регіонах, пропонуючи зарплати на рівні 5 тисяч доларів на місяць. Саме такі нові добровольчі батальйони увійшли до складу бригад, зокрема, до 72-ї окремої мотострілецької бригади, яка служить під прапором Третього армійського корпусу. Спочатку план передбачав мобілізацію 20 тисяч людей на військову службу. Але, схоже, процес зупинився, коли вдалося завербувати близько 10 тисяч.
Це не дивує. Набір людей в Третій армійський корпус зіштовхнувся з гіркою демографічною ситуацією і правилами поводження з призовниками в Росії. Приблизно половина 900-тисячної армії РФ – це контрактники. Іншу половину складають призовники віком від 18 до 27 років. Призовники служать рік. Але російське законодавство забороняє використовувати їх у війні. З кожного мільйона молодих хлопців призовного віку в Росії приблизно третина – це ті, хто не може служити за станом здоров’я або у зв’язку з навчанням. Двічі на рік Кремлю вдається відправити в армію приблизно 200 тисяч з 700 тисяч хлопців, придатних для військової служби.
Тож надлишку людських сил в резерві небагато. Forbes пише, що молоді рекрути – це не ті, ким Кремль наповнив добровольчі батальйони. Натомість туди кликали чоловіків старшого віку. Йдеться про приблизно 2 мільйони людей з військовим досвідом, які технічно придатні для військової служби. Армія також набирала добровольців у російських в’язницях.
Підсумок такий, що солдати Третього армійського корпусу загалом в гіршій фізичній формі, ніж молоді бійці в інших підрозділах.
«Набір так званих «резервістів» у Третій армійський корпус триває. Серед вже завербованого персоналу велика кількість людей мають наркотичну і алкогольну залежність», – повідомили в українському Генштабі.
В хорошій формі чи ні, але алементи Третього армійського корпусу РФ в кінці серпня відправили в Харківську область, де через тиждень десяток українських бригад почав потужний контрнаступ, а за п’ять тяжких днів вигнав російські сили за кордон. В соціальних мережах поширювали відео, на якому видно артилерійську батарею Третього армійського корпусу Росії десь на дорогах Харківщини. Ці сили повинні були зміцнити російські оборонні позиції в регіоні. Натомість вони спочатку втратили кілька бронемашин через українські атаки, а потім приєдналися до російського відступу з області, покинувши танки, БМП-2 і БТР-80.
Поки не зрозуміло, якою буде подальша доля Третього армійського корпусу. Він все ще може сформувати і розгорнути підрозділи. Але успіхи корпусу на Харківщині не дають причин для впевненості. Гірше те, що дефіцит живої сили, який Третьому армійському корпусу РФ потрібно було б заповнювати зараз, став ще більшим. Харківський контрнаступ коштував російській армії сотень бронемашин і потенційно тисяч солдатів. Серед найбільш постраждалих формувань була елітна Перша гвардійська танкова армія. Якими б не були перспективи Третього армійського корпусу в подальшій мобілізації, він точно не зможе заповнити прогалину в російському бойовому контингенті після часткового знищення Першої гвардійської танкової армії.