Глава РНБО Олександр Турчинов повідомив, що на 2015 рік заплановано проведення трьох хвиль мобілізації.
"З 20.01.2015 буде оголошена перша хвиля мобілізації (тривалість 90 днів), з квітня 2-я (тривалість 60 днів), з червня третє (тривалість 60 днів)", – повідомив Турчинов.
При цьому, виступаючи на засіданні РНБО Президент України Петро Порошенко зазначив, що
"Плануючи подальшу мобілізацію, ми, безумовно, повинні врахувати всі помилки, які були під час попередніх мобілізацій. Ні в якому разі не можна допустити, щоб хворі, психологічно непридатні люди потрапляли в лав Збройних сил ".
"У Збройні Сили України, інші військові формування повинні бути призвані виключно патріотично налаштовані громадяни України, фізично підготовлені до військової служби, морально і психологічно здорові, які мають відповідну військово-професійну підготовку та здатні зі зброєю в руках захищати суверенітет, незалежність і територіальну цілісність держави" , – резюмував Президент України.
Також, на його думку, слід встановити відповідальність військових комісарів за якість служби покликаних під час мобілізації військових і провести рекламно-агітаційну кампанію про необхідність мобілізації військових.
Нагадаємо, в ході перших трьох хвиль ЗМІ неодноразово критикували Міноборони за відсутність належного медичного огляду тих, кого намагаються мобілізувати військкомати, за відсутність проходження психологічного тестування і спроби насильно змусити відправитися в армію тих, хто до цього не готовий морально і психологічно. Примус призвів до того, що в в зоні АТО процвітає масове пияцтво і дезертирство.
У Міноборони обіцяли врахувати всі недоліки перших хвиль мобілізації.
Зокрема, Олександр Розмазнін, генерал-майор Генерального штабу Збройних Сил України заявив, що примусової мобілізації, як це було при перших трьох "вільних", коли в армію змушували відправлятися тих, хто не хотів, більш не буде. Генерал-майор зазначив, що надійшла на озброєння техніка позначила коло професій військовослужбовців, які потрібні для її обслуговування. У теж час, в армії чекають лише тих, хто хоче захищати Батьківщину.
«Спеціальності нам потрібні всі. … Це танкісти, це артилеристи, це водії, це механіки різних систем озброєння … Однозначно, це будуть ті люди, які мають досвід », – підкреслив Розмазнін.
Крім того, радник Президента України Юрій Бірюков заявив, що мобілізація потрібна, але вона повинна бути інша.
"Загальна ідея в тому, що ми повинні приділити більше уваги і витратити більше зусиль на залучення добровольців, які об'єктивно самі хочуть служити і захищати країну. Зі свого боку держава надасть їм всі соціальні пільги, статуси і гарантії …", – зазначив Бірюков .
Аналогічно, радник голови МВС Зорян Шкіряк вважає, що при четвертій хвилі мобілізації залучати потрібно виключно професійних військових.
Раніше директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак заявив, що вважає примусову армію беззмістовність і неефективною.
"Перша хвиля патріотизму знаходиться на спаді. Сьогодні все частіше доводиться чути про зростання кількості медичних довідок про непридатність до військової служби від тих, кого стосується мобілізація. А за заході батьки попросту блокують військові частини, щоб покликаних, але ще непідготовлених дітей, які не відправляли на війну на схід ", – зазначив експерт і додав, що безглуздо відновлювати загальний заклик в майбутньому тому, що 120 тисяч добре озброєних професіоналів являють собою на порядок кращий оборонний потенціал, ніж" мільйонна орда голодних голодранців з доісторичним зброєю ", – вважає експерт.
Більш того, вже і в Міноборони визнали, що примусова армія не ефективна. Хорошим солдатом є тільки людина, яка свідомо погодився приєднатися до Збройних сил України, адже солдати, мобілізовані всупереч їх волі, часто воюють неефективно. Про це розповів радник міністра оборони України Олександр Данилюк в ході презентації соціальної кампанії Збройних Сил України "Незламні. Єдині".
"Ми все ж переконані, що та людина, яка для себе зробила вибір свідомо, дійсно хороший солдат. Люди, яких мобілізують всупереч їх волі, дуже часто воюють неефективно. Більш того, схильні не тільки до дезертирства, але і до псування техніки і до того, щоб не йти в бій ", – зазначив А. Данилюк.
Крім того, виступаючи на засіданні РНБО Порошенко особливо акцентував увагу на оплаті служби тих, хто знаходиться в зоні АТО. Фактично, він погодився з тим, про що давно говорять як самі армійці, так і вся українська громада – на передовій мають право перебувати тільки добровольці і платити їм за це потрібно відповідним чином.
"Ставлю чітке завдання: ті, хто знаходиться на першій лінії, в умовах безпосередньої небезпеки бойового зіткнення, у них повинні бути щоденні особливі умови оплати", – підкреслив він.
Що стосується призову на, то він буде відновлений з 2015 року.
Про це заявив секретар РНБО Олександр Турчинов після засідання.
"Ми не можемо відмовитися, і з 2015 року буде відновлено призов на строкову військову службу", – підкреслив він.
Турчинов зазначив, що на службу будуть призиватися 20-річні юнаки, а термін служби складе півтора року для осіб, які не мають вищої освіти. Для тих, хто має вищу освіту, термін служби складе 1 рік.
"Ми не можемо в умовах ведення війни, фактично, обмежитися лише одним роком призову, цього недостатньо. Саме тому наші громадяни будуть призиватися на півтора року, виключення будуть тільки для тих, хто має вищу освіту – бакалаври, спеціалісти, магістри. Вони будуть служити протягом одного року ", – додав він.
Секретар РНБО підкреслив також:
"Враховуючи досить складну ситуацію, ми будемо в наступному році закликати не з 18 років, а з 20-ти: тобто під призов на строкову військову службу будуть потрапляти молоді люди з 20 до 27 років. Хлопців по 18- 19 років закликати не будемо ", – зазначив Турчинов.
Поки залишається не ясним, як нововведення будуть узгоджуватися з чинним законодавством, яке вимагатиме термінових змін.
Так само не зрозуміло, як буде враховуватися професія випускників вузів при проходженні строкової служби, тому відправляти в артилерію, ППО випускників біологів, акторів або филог, як і представників інших гумманітарние спеціальностей, нерозумно.
Крім того, пункт 6 ст.11 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" говорить:
"Громадяни України, Які НЕ атестовані для присвоєння військового Звання офіцерського складу после закінчення ВИЩОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ і не пройшли строкової ВІЙСЬКОВОЇ служби, підлягають покликанню на Строкову військову службу з урахуванням, відповідно до фаху.
Кай Кіт
за матеріалами: Главное