В очікуванні цього моменту були не тільки звичайні люди, а й ті, кого називають представниками цього ж таки звичайного люду, – нардепи. Ніхто й не міг подумати коли-небудь, що голосування пройде майже одноосібно. Народні депутати вирішили розпочати процедуру позбавлення себе і суддів недоторканності.
У кулуарах парламенту деякі з них стверджують, що підняття цього питання було піар-акцією для задоволення хоча б одного запиту суспільства. Нардепи не проти зняття існуючого зараз "безмежного" імунітету, але хочуть для себе "гарантій діяльності депутата", оскільки повне зняття недоторканності позбавить їх частини повноважень і зробить їх підконтрольними "верхівці".
Читайте також: “Зняття недоторканності – популізм”, – Ігор Луценко
У четвер у парламенті розпочався процес позбавлення народних депутатів недоторканності. Нардепи направили в Конституційний суд президентський законопроект №1776, яким передбачено позбавлення народних обранців і суддів недоторканності. Висновок КС парламентарії отримають не раніше березня. Остаточно ж затвердити документ депутати зможуть лише на наступній сесії, яка почнеться у вересні.
Незважаючи на одноголосне голосування, депутати висловлюють різні точки зору щодо позбавлення їх недоторканності. Всі сходяться на думці, що позбавлення недоторканності було передвиборною обіцянкою, і її слід виконувати. Але частина депутатів говорять прямо – це піар-хід, щоб задовольнити хоча б один запит суспільства, підняти тему, на яку всі відволікутся, а депутати, які голосували "за", будуть мати можливість підняти на цьому свій рейтинг.
"Сьогоднішнє голосування – лише початок шляху, воно нікого ні до чого не зобов'язує", – пояснив позафракційний Борислав Береза.
Насправді ж зараз ніщо не заважає залучати до відповідальності депутатів, які "провинилися" і суддів, інструмент у парламенту для цього є, потрібна лише політична воля. Для цього Генпрокурор повинен подати до Верховної Ради подання про позбавлення нардепа недоторканності, а депутати повинні підтримати його голосуванням, після чого "винуватого" нардепа можна буде притягнути до відповідальності.
Наприклад, сьогодні Верховна Рада дала дозвіл на затримання та арешт судді Печерського райсуду Родіона Кірєєва, який втік з країни ще в червні минулого року. Раніше недоторканності був позбавлений нардеп Олег Царьов, один з лідерів сепаратистів.
"Депутатська недоторканність ще жодного разу не заважала притягнути до відповідальності депутата. Проблема не тут, а в Адміністрації президента та Генпрокуратурі, але в парламент не надходило жодного подання з Генпрокуратури", – нарікав Ігор Луценко (фракція ВО "Батьківщина").
Але проблема відсутності політичної волі в тому, що самі депутати бояться голосувати за зняття недоторканності з колег, оскільки в Раді досі присутня свого роду корпоративна солідарність.
"Ніхто не хоче віддавати Генпрокурору під слідство своїх колег, оскільки розуміють, що їх у такому випадку також можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Тут рука руку миє. Депутати керуються логікою "якщо я здам, то і мене здадуть", – розповіла депутат від Блоку Порошенко Ольга Червакова.
Депутати не зможуть захищати права виборців
У свою чергу на хвилі недовіри до влади, повністю позбавивши депутатів недоторканності, народні обранці позбавляються і частини своїх функцій, вважає нардеп від Блоку Порошенко Василь Чумак. Здебільшого це відноситься до мажоритарників, які відстоюють інтереси виборців у своїх округах – без недоторканності вони зможуть лише писати законопроекти і тиснути на кнопки за вказівкою згори.
"У моєму окрузі є кілька незаконних будівництв. Без недоторканності я можу прийти туди, розштовхати охорону, зайти на територію будівництва і зупинити її, але я не буду цього робити. Бо під час штовханини хтось може підкинути мені в кишеню наркотики і мене тут же заарештують і заховають в кутузку. Свою провину я довести не зможу, оскільки у забудовника грошей більше, ніж у мене. Краще я буду стояти, як інші громадяни, протестувати, писати звернення. і так поводитимуться всі депутати – вони будуть побоюватися за себе ", – пояснив свою точку зору Чумак.
Цієї думки дотримуються й інші депутати-мажоритарники.
Менше імунітету – більше залежності
Крім нездатності депутата робити свою роботу на окрузі, народний обранець без імунітету стає підконтрольним "верхівці", оскільки з'являється багато можливостей для тиску і шантажу. На думку нардепа Сергія Капліна (Блок Порошенко), особливо схильні до тиску нардепи-підприємці.
"У нашій країні, де абсолютно підконтрольна судова система, прокурори і міліція, імунітет знімається для того, щоб боротися з неугодними депутатами", – доповнює Борислав Береза.
Більшість нардепів ще не знають, чи набереться 300 голосів для змін до Конституції про зняття недоторканності і чи буде це питання розглядатися повторно, оскільки сьогоднішнє голосування могло бути лише показовим, щоб суспільство "випустило пар".
Значна частина нардепів підтримує ініціативу зняття недоторканності, але з одним застереженням – депутата, як і суддю не можна позбавляти імунітету повністю, потрібно відмовитися від абсолютної і безмежної вседозволеності, передбачивши при цьому "гарантії діяльності депутата". Народні обранці вказують на досвід європейських країн.
Як за кордоном
У ряді країн депутати захищені від арешту і кримінального переслідування лише на час парламентської сесії (Бельгія, США, Ірландія, Норвегія, Філіппіни). У деяких країнах як виняток депутат може бути затриманий, якщо буде пійманий на місці скоєння злочину (у Німеччині також протягом наступного дня).
Позбавлені спеціального правового захисту від кримінального переслідування і арешту депутати в Австрії, де члени національної ради можуть бути піддані офіційному переслідуванню за кримінально карані діяння в тому випадку, якщо це не пов'язано з політичною діяльністю даного депутата.
Читайте також: У Верховній Раді проголосували за зняття депутатської недоторканності (ФОТО)
Члени парламенту Великобританії, найстарішого в світі, не можуть бути заарештовані або засуджені протягом усього мандата. У той же час законодавці можуть вільно висловлювати свою думку, не побоюючись судового переслідування.
За матеріалами delo.ua
Джерело: Корупція.інфо