Російські загарбники усвідомлюють, що Крим обов’язково буде деокупований Збройними Силами України. Водночас нескладно передбачити, до чого вони вдаватимуться, залишаючи територію півострова.

Ми вже бачили багатокілометрові лінії окопів та “зуби дракона” у Криму. У тому, що там є міни, можна не сумніватися. Про це в одному з інтервʼю сказав офіцер 1 бригади спецпризначення Тарас Березовець.

Росіяни демонстрували такий підхід і раніше, наприклад, у Харківській та Херсонській області. Там нашпиговано мінами буквально усе. Цивільні продовжують гинути, підриваючись на них. Як наголосив офіцер, процес розмінування звільнених територій може зайняти багато десятиліть. Найімовірніше, ідентична ситуація буде й в Криму.

Оскільки військові та спецслужби мають повну владу, вони не звітують. Вони лише розповідають, що “2023 сезон поб’є рекорд”, але він – провалений.

Немає достатньої кількості замовлень готелях, курортах, санаторіях. Через це в окупантів паніка. Навіть самі росіяни – упороті патріоти – їхати у Крим відмовляються, – відзначив Березовець.

Вони активно мінують узбережжя та Перекопський перешийок, який з’єднує Кримський півострів з рештою території України. Ба більше, невідомо, що вони наробили у заповідних місцях.

Я переконаний, що у міру просування українського наступу, коли буде зрозуміло, що ЗСУ наближається до Перекопського перешийка, вони почнуть мінувати усе, зокрема – курортні місця, – запевнив військовий.

Принаймні території, прилеглі до доріг, бо техніка не завжди може пройти ними, вони можуть бути заблоковані чи тому подібне. Тому техніка буде зїжджати на узбіччя.

Офіцер ЗСУ переконаний, що росіяни робитимуть те, що робили у Харківській та Херсонській областях – мінувати узбіччя, зокрема у місцях, де це видається неможливим.

“Ялта, Алушта, Севастополь, Бахчисарай, Коктебель, Феодосія – почнуть мінувати усе. Це їхній спосіб оборони, вони так воюють завжди. Крим не стане винятком”, – підсумував Тарас Березовець.

Втім не Кримом єдиним.

Україна може вражати цілі в оперативному тилу російських окупантів – про це свідчить “бавовна” в місцях, віддалених від лінії фронту. Тепер загарбникам доведеться вжити заходів для того, що нейтралізувати загрозу. Про це в інтерв’ю ЗМІ розповів співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.

“В України у великій кількості є засоби ураження, які дозволяють досягати російських цілей в оперативному тилу. Як висловився один ізраїльський військовий експерт, це такі “смачні цілі”, – сказав він.

За його словами, країна-агресор Росія до недавнього часу була впевнена, що в Луганську можна нехтувати певними заходами безпеки і зосереджувати склади або особовий склад.

Але останні вибухи в Луганську досягли цілей саме по місцях зосередження особового складу або складів з технікою і боєприпасами.

“Крім прямих наслідків, знищення живої сили або техніки, це ще має і довгостроковий вплив, адже тепер Росія буде змушена вживати заходів, щоб якимось чином нейтралізувати цю загрозу. Тобто зараз ці склади росіяни будуть змушені або розосередити, тобто дробити їх на менші, або ж відсувати їх подалі. Але все це вимагає часу і матеріальних витрат”, – пояснив Мельник.

Він додав, що чим далі запаси знаходяться від лінії фронту, тим більше часу їх будуть доставляти до частин для ведення ними бойових дій і тим меншою буде інтенсивність вогню.

“Тому здатність України завдавати ударів на велику глибину як негайний ефект, так і в перспективі позитивно вплине на здатність ЗСУ проводити наступальні операції”, – резюмував експерт.