Україна чекає від німецького канцлера Олафа Шольца відмашки на прямі постачання Збройним Силам України сучасних танків Leopard 2, а від американського президента Джо Байдена – Abrams.

З такою заявою перед майбутнім візитом до Берліна виступив прем’єр Денис Шмигаль. Її він озвучив в інтерв’ю dpa.

Як розповів голова Кабміну, який 3 вересня, у суботу, прибуде до Німеччини, а в неділю зустрінеться з Шольцем, офіційний Київ сподівається, що Захід відкоригує подальшу “філософію постачання озброєнь”.

“Під цим я маю на увазі: повинні бути поставлені й сучасні бойові танки. Ми очікуємо, що США поставлять нам свої танки Abrams, а з Німеччини ми очікуємо на Leopard 2. Це сучасні танки, які потрібні Україні на полі бою”, – підкреслив він.

Німеччина вагалася певний час, але потім все ж таки поставила Україні небагато (як для тієї протяжності фронту, що в Україні, і тієї інтенсивності боїв) важких озброєнь: 10 САУ Panzerhaubitze 2000, 15 зенітних танків Gepard, три РСЗВ MARS II, три БРЕМ та інше.

Водночас прямі постачання сучасних танків і бойових машин піхоти, як і раніше, – табу для Шольца, який не хоче бути піонером у цьому серед країн НАТО (вони поки що передавали Україні лише застарілі танки та БМП радянського зразка). Тим часом Іспанія могла б віддати свої Leopard 2 зі зберігання, які ще потрібно “реанімувати”, але це не точно.

Шмигаль більш ніж впевнений, що потрібно досягти прогресу в постачаннях безпосередньо від виробника.

“Німеччина “добилася величезного прогресу в плані підтримки України зброєю, але, звичайно, ми хочемо якнайшвидше отримати більше зброї та спорядження”, – сказав прем’єр.

Окрім цього, прем’єр закликав Берлін поставити більше сучасних ЗРК Iris-T, які там пообіцяли незабаром (чотири одиниці). Шмигаль каже, що Україні потрібно 12 комплексів.

Він звернувся до німців з проханням “не забувати” про війну в Україні, попри їхні власні проблеми через неї: “Ми боремося за свободу. Я не думаю, що можна втомитися боротися за свободу. Ми всі у прицілі цього режиму. Ми маємо стояти разом та разом боротися за свободу в Європі”.

Сам Президент України Володимир Зеленський у зверненні до учасників Венеціанського кінофестивалю заявив, що Росія хоче, щоб світ зробив три помилки: звик до війни, змирився з війною та забув про війну. Цей задум, наголошує він, ніколи не повинен здійснитися
Керівник політико-правових програм в Українському центрі суспільного розвитку Ігор Рейтерович наголошує, що Росія витрачає колосальні кошти, намагаючись змінити у світі ставлення до війни в Україні.

“Представники РФ у цьому ракурсі зосередилися на певних країнах, насамперед ЄС. Роблячи ставку як на їхню віддаленість від театру військових дій (і не особливе розуміння там того, що відбувається в Україні), так і на певні проросійські настрої в цих країнах. Йдеться насамперед про Німеччину, Францію, де російська пропаганда працює безпосередньо з громадською думкою. Якщо подивитися на німецьку та французьку пресу, то видно, що частина матеріалів явно підготовлена пропагандою РФ. Так Кремль запроваджує на Заході свої наративи, своє бачення ситуації”, – пояснює експерт виданню Коментарі.

Однак експерт сумнівається, що в країни-агресора і тут щось вийде. До зими Європа вже більш-менш готова. Заповнено практично всі сховища, зазначає він. А негативні моменти, які виникатимуть під час опалювального сезону, потрібно правильно роз’яснювати громадянам усіх країн (причому робити це має як їхня влада, так і Україна).

“Важливо показувати, що винні у тому, що відбувається, не українці, не уряди цих країн, а РФ, яка використовує газ і нафту як політичну зброю, яка є також економічною, зачіпаючи кожного мешканця Європи, – наголошує Ігор Рейтерович. – Якщо зиму ми пройдемо, витримаємо, вистоїмо, якщо ЄС диверсифікує постачання газу, Росія втратить і енергетичний козир, за допомогою якого розраховує “заговорити” тему війни в Україні. У результаті країні-агресорові доведеться або сідати за стіл переговорів, або бути готовою до того, що підтримка України з боку Заходу не просто не зменшиться, а й навіть збільшиться. Оскільки громадяни цих країн нарешті зрозуміють, що війна не десь в Україні. Що Росія поширює війну тими чи іншими методами на весь ЄС. І що її мета – не просто захопити Україну, а й розвалити Євросоюз. Знищити ту демократію, яка там збудована. І мати справу зі слабкими державами, а не з державами, які об’єднані та мають єдину позицію та цінності”.