Відчуваючи своє безсилля на фронті, після численних провалів у військовому сенсі, росіяни повернулися до давно знайомої тактики інформаційних атак. Так було запущено в медійне середовище тезу про початок контрнаступу, яка мала визначену мету для окупанта. 

 
Про це одному з українських ЗМІ повідомив головний спеціаліст Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного Тарас Дзюба. Він пояснив, чому теперішню операцію Збройних Сил України некоректно називати контрнаступом. 

“Немає контрнаступу, є продовження стратегічної оборонної операції. Мета в неї незмінна – це повне визволення наших територій. І створення надалі гарантій безпеки, щоб Україна могла жити довго, мирно і щасливо”, – прокоментував Дзюба. 

В рамках цієї операції відбувається маневрова, позиційна, мобільна оборона, активні дії ЗСУ, зустрічні бої тощо. Це, певно, найбільша форма операції Збройних Сил України за значенням та масштабом застосування. 

Найбільше інформацію про так званий контрнаступ ЗСУ розповсюджувала саме сторона ворога. Підрахувавши, коли Україна підготує свої резерви, проаналізувавши, чим вони можуть бути оснащені за результатами військової допомоги, росіяни зробили висновок про імовірну дату початку контрнаступу. 

Ця тема була запущена в інформаційний простір для обговорення, навіть не як інформаційна операція, а просто тому, що росіяни не знають про перебіг, про плани України тощо. Шляхом цих обговорень вони хочуть спровокувати отримання більшого обсягу інформації про план українських захисників. 

Дзюба пояснив, чому дії українських оборонців не можна називати контрнаступом. Все тому, що контрнаступальна операція зовсім по-іншому планується, по-іншому визначається необхідний склад сил та засобів, оперативна побудова та характер дій. 

Ми цього не змінювали. В нас була активізована відповідна ситуація, яка прописана у плані оборони щодо відбиття зовнішньої збройної агресії. В цьому випадку залучається план стратегічної оборонної операції, в ньому є все, – наголосив військовий. 

Цей термін прижився тому, що раніше ЗСУ переважно стояли в обороні певних територій, а зараз готові йти вперед, аби визволяти, тому українцям здається, що раніше була оборона, а зараз буде наступ. 

Тим часом військові експерти зі США та Європи досить високо оцінюють майбутні наступальні дії ЗСУ. 

Зокрема голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі вважає, що українці готові до наступу або оборони завдяки допомозі західних партнерів, зокрема техніці та навчанням. Однак рівень успішності майбутнього контрнаступу ЗСУ оцінити поки неможливо. За його словами, є ймовірність успіху України, що допоможе “зруйнувати російську лінію фронту по всіх напрямках”, однак можливі також варіанти “часткового успіху” чи “недосягнення успіху”. 

“Усі війни закінчуються, рано чи пізно, і питання насправді в тому, як вони закінчуються. […] Однак я вважаю, що ймовірність того, що будь-яка сторона досягне своїх політичних цілей… гадаю, це буде дуже складно, і, відверто кажучи, я не думаю, що це ймовірно цього року”, – сказав Міллі в інтерв’ю Foreign Policy. 

На його думку, росіяни зазнали значних втрат, тож він сподівається, що зрештою у Кремлі дійдуть висновку, що війна в Україні не вартує цих втрат, тож можуть піти на переговори. 

Українці зможуть досягти значного тактичного та ймовірно операційного успіху, але це може не означати видимих територіальних відвоювань, адже це не буде показовим для цієї фази війни. Так вважає колишній командувач армії США у Європі Марк Гертлінг. На його переконання, “українські сили покажуть себе добре (навіть краще, ніж раніше), а російські війська продовжуватимуть діяти неефективно (хоча й не так погано, як у минулому). Частково це пов’язано зі зміною ролей (напад проти захисту та час, витрачений на підготовку)”, – вважає ексгенерал.