Нові оцінки військового потенціалу Росії та її загроза для безпеки НАТО призвели до збільшення кількості попереджень з боку західних урядів та тиску на збільшення витрат на оборону.
Загалом на Заході все більше стає розповсюдженою думка про реальність можливого нападу Росії на одну з країн Альянсу, йдеться у статті Financial Times.
«Ми живемо в дійсно небезпечні часи, і у момент, коли великомасштабний конфлікт вірогідніший, ніж це було в новітній історії», — заявив представник британської військової розвідки.
Ще один представник Міноборони Британії підкреслив, що Росія залишається воєнно налаштованою:
«Її сухопутні сили в Україні постраждали, але її військово-повітряні сили та військово-морський флот в основному цілі, а росія, як і раніше, залишається великою ядерною державою».
Однією з причин хвилювання західних чиновників є відродження оборонної промисловості в РФ: за останній рік Росія виробила 4 мільйони артилерійських снарядів і кілька сотень танків.
Хоча значна частина російської армії зараз розташована в Україні та зазнала великих втрат протягом двох років війни, більшість західних чиновників вважають, що вона зможе відновити свою потужність протягом наступних п’яти-шести років.
«Ми знаємо, що противники завжди шукають нові способи ведення війни. Ось чому нам потрібно бути у тонусі. Ось чому ми маємо бути готовими», – зазначив міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс.
Видання зазначає, що й інші представники західних оборонних відомств останніми тижнями виступили з безпрецедентною кількістю публічних попереджень про можливість прямого конфлікту з росією.
«Це реальна загроза, і ми маємо бути до неї готові. Я не вважаю такі прогнози фантастикою. Ми не можемо дозволити собі розкіш думати, що росія зупиниться в Україні», – заявив із цього приводу один із високопоставлених дипломатів НАТО.
Високопоставлений європейський чиновник додав, що «намір і можливість» росії атакувати країну НАТО до кінця десятиліття були «значною мірою консенсусом» усередині очолюваного Альянсу.
Втім, підкреслює FT, деякі члени НАТО скептично ставляться до наміру путіна атакувати Альянс: «Ми вважаємо, що він серйозно ставиться до наших зобов’язань за статтею 5 і не хоче вступати у війну з НАТО», – сказав один із високопосадовців Міністерства оборони США.
Нагадаємо, генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що поки не бачить будь-якої безпосередньої військової загрози з боку росії для союзників.
«Звичайно, ми уважно стежимо за тим, що робить росія. Ми підвищили нашу пильність, нашу присутність у східній частині союзних ліній, але з метою запобігти будь-якому нападу на союзника НАТО», – сказав він.
Столтенберг нагадав, що НАТО має два завдання після початку повномасштабної війни в Україні: перше – підтримка України, друге – не допустити переростання війни у повномасштабний конфлікт між росією та Альянсом.
«Ми досягли цього, розмістивши більше бойових військ у східній частині Альянсу, ще більше збільшивши наші інвестиції в оборону, а також провівши більше навчань. Ми робимо все це, щоб гарантувати, що у нас є готовність, підготовка та сили, щоб унеможливити будь-які прорахунки чи непорозуміння у Москві щодо нашої готовності захищати кожен дюйм території НАТО. І доки ми це робимо, нападу на територію НАТО не буде», – сказав він.
Водночас, інші європейські політики також прогнозують конфлікт із росією найближчими роками:
В Естонії вважають, що Європа має від трьох до п’яти років, щоб підготувати до можливої військової загрози з боку росії на східному фланзі НАТО. Прем’єрка Кая Каллас із посиланням на оцінку розвідки сказала, що саме стільки часу може знадобитися росії на відновлення сил у разі гіпотетичного перемир’я в Україні.
Експерти в Німеччині вважають, що напад росії на одну з країн НАТО можливий через п’ять-вісім років. Говорячи про це, міністр оборони Борис Пісторіус нагадав про погрози Кремля на адресу країн Балтії.
Голова військового комітету НАТО Роб Бауер заявив, що до війни з росією сили Альянсу мають бути готові протягом найближчих 20 років. Окремо він зазначив, що готуватися до тотальної війни мають не лише військові, а й цивільне населення.