За словами Мірчи Джоане, заступника генерального секретаря Північноатлантичного альянсу, НАТО на даний момент знаходиться у процесі переговорів щодо
розробки гарантій безпеки для України до набуття нею членства. Про це він сказав в інтерв’ю Digi24.
“Ми працюватимемо над пакетом допомоги (Україні. – Ред.), і так, ми ведемо багатосторонні переговори щодо формулювання гарантій безпеки, які забезпечать узгодженість і передбачуваність до моменту набуття нею членства в НАТО”, – зазначив Джоане.
За його словами, Україна чудово продемонструвала, як героїчно воює та добре використовує західну техніку, радикально відійшовши від пострадянських доктрин ведення війни.
Він також вказав на те, що сьогодні Україна “набагато тісніше пов’язана з нашим Альянсом і західним світом”. Посадовець додав, що у Вільнюсі лідери НАТО “вийдуть на наступний рівень політичних відносин”.
“Дискусії відбуваються. Зрозуміло, що президент Зеленський і Україна хочуть мати чіткий графік інтеграції. І коли умови будуть виконані, Україна має всі шанси з часом стати членом НАТО”, – резюмував Джоане.
Раніше повідомлялося, що міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі разом зі своїм польським колегою Збігнєвом Рау підтримали прискорений вступ України в НАТО.
Зазначимо, Президент Володимир Зеленський закликав президента США Джо Байдена запросити Україну до НАТО вже зараз – навіть якщо країна приєднається до Альянсу після війни.
За словами українського президента, Байден є “особою, яка приймає рішення” про те, чи буде Україна в НАТО чи ні.
Він додав, що запрошення зараз стало б величезним стимулом для українських солдатів.
“Це так важливо відчувати, що в майбутньому ти дійсно будеш поруч із союзниками”, – зазначив Зеленський.
Він сказав, що розуміє неможливість взяти Україну в НАТО, поки триває війна.
“Але цей сигнал дійсно дуже важливий. І залежить від рішення Байдена”, – наголосив Зеленський.
Також Зеленський сказав, що розуміє неможливість вступу України до НАТО, поки триває війна, але для Києва принципово важливо почути, що Україна зможе вступити до блоку після війни.
“Деякі країни НАТО так бояться Росію, що не готові бачити Україну у блоці. Якщо нас не бачать і не дадуть якийсь сигнал у Вільнюсі, я вважаю, що Україні нема чого робити на цьому саміті”, – сказав він.
“Ми розуміємо, що не будемо в НАТО чи будь-якому потужному безпековому союзі упродовж цієї війни (поки триває ця війна – Ред.). Але скажіть, скільки життів коштує одна фраза на вільнюському саміті: Україна буде в НАТО після цієї війни”, після того, як буде безпечно?” – додав Зеленський.
На запитання про його передчуття з приводу Вільнюса, Зеленський сказав, що не знає, чи отримає Київ той сигнал, на який розраховує.
Тим часом глава МЗС Литви після зустрічі міністрів країн НАТО в Осло заявив, що Україні вже час дати чітку відповідь на запитання, як і коли вона може вступити в НАТО.
“Україна вже 14 років чекала відповіді від НАТО. За цей час ми всі стали свідками двох російських вторгнень в Україну. Настав час чітко сказати Україні, як і коли вона може вступити до Альянсу – час туманних обіцянок минув”, – сказав Ландсбергіс.
Глава литовського МЗС наголосив, що не можна піддаватися ілюзії, що, воюючи з Україною, Росія становить меншу загрозу для східного флангу НАТО, оскільки “ця імперія зла” здатна перегрупуватися і оновитися.
“Те, що Білорусь стає спільником Росії в цій війні, також є додатковим фактором занепокоєння і підставою для невідкладної імплементації досягнутих у Мадриді домовленостей – щодо посилення оборони і стримування в нашому регіоні”, – додав Ландсбергіс.