18 березня 2023 року очільник ПЦУ Епіфаній (Думенко) звернувся до братії Києво-Печерської Лаври УПЦ із закликом переходити в ПЦУ.

У зв’язку з цим в УПЦ МП зазначили наступне:

Нагадуємо, що відповідь на подібні заяви Епіфанія самі ченці Києво-Печерської Лаври дали ще 27 січня 2023 року, де заявили, що «ми були, є і будемо в Істині і вірними своїй канонічній Церкві та її Предстоятелю — Блаженнішому Митрополиту Онуфрію» і в ПЦУ не підуть.

В Лаврі проживають ченці, які є громадянами України. В Лаврі живуть українці, українське чернецтво, а не російське, як про це часто неправдиво говорять в наших ЗМІ. «Влади московського патріархату» в Лаврі не було і немає.

Маніпуляція і лукавство цього звернення полягає в тому, що з однієї сторони автор заявляє про необхідність вигнання з Лаври «московського патріархату», до якого він очевидно відносить лаврських монахів, але якщо ПЦУ отримає Лавру, то ченці, які раніше за твердженням очільника ПЦУ були «московськими», перетворяться на «українських» і зможуть там залишитися. Також у зверненні Епіфаній заявляє про готовність навіть дозволити молитися ченцям «давньою слов’янською мовою», аби лише вони залишилися в Лаврі, адже всім відомо, що своїх монахів в ПЦУ обмаль. Фактично, на плечах монахів монастиря Української Православної Церкви очільник ПЦУ хоче зайти в Лавру і скористатися багаторічними їхніми трудами, присвоївши їх своїй структурі.

Окрім того, на початку свого звернення згаданий автор стверджує, що нарешті «до Києво-Печерської Лаври повертається Українська Церква». Це неправда, бо у всіх церковних і державних документах написано, що в Лаврі сьогодні звершує богослужіння саме Українська Православна Церква. В жодному офіційному церковному і державному документі немає слів «московська церква» чи «московський патріархат». Це штучно створене кліше у ЗМІ, яке покликане розділити українців і, на жаль, успішно це робить. В Українській Православній Церкві звершує своє служіння не російське, а українське духовенство.

Вважаємо неправдивими звинувачення в тому, що нібито Лавра «послідовно і свідомо перетворювалася на центр пропагування ідеології «руского міра», що Лавра нібито є «інструментом боротьби проти України». Це штучно придумані кліше, які роками завзято розповсюджуються недругами нашої Церкви.