Країні потрібна донорська кров, вирішив президент Петро Порошенко і почав агітувати за професіоналів з боку, які мають стати членами Кабміну. 
 

Як сніг на голову

Ця ідея стала сюрпризом навіть для депутатів партії БПП. Журналісти пишуть, що підбором кадрів займається глава АП Борис Ложкін. Але звучить це дивно, оскільки міністрів покладається підбирати голові уряду.

Але навіть якщо припустити, що міністрів вибирає президент, то чому не шукати їх серед українців?

Де в такому випадку команда президента, яка поділяє його погляди на майбутнє країни? Перед виборами була урочисто презентовано "Стратегія 2020". А виходить, що виконувати її нікому.

Сам Арсеній Яценюк в середині листопада визнав, що веде переговори про призначення іноземця віце-прем'єром з питань євроінтеграції. Але тепер мовчить, а депутати "Народного фронту" кажуть, що з ними це питання не обговорювалося. До слова, прихильників ідеї президента можна знайти тільки в його блоці. Решта політичних сил критикують.

Іноземці не можуть працювати в Кабміні, це порушення суверенітету України, – вважає представник "Батьківщини" Сергій Власенко. – Запрошуйте їх в якості консультантів, створюйте групи, які будуть робити мозковий штурм і пропонувати реформи.

 

 

Закон мовчить

При цьому провисає процедура призначення. Ініціатива президента, але за законом висувати кандидатів повинен прем'єр, а призначати – коаліція. І хто в підсумку буде нести відповідальність за дії іноземців?

В історії України не було жодного подібного випадку. Захисник ідеї Віктор Уколов наводить у приклад Романа Зварича, який прийняв громадянство і став міністром. Але Зварич став українцем в 1995 році, а міністром – в 2005-му.

Нинішні претенденти зовсім чужі нашій політиці. Вони, звичайно, бували в нашій країні. Але бути другом це одне, а приймати рішення для народу – зовсім інше. Для цього треба пройти через вибори. Але на момент виборчої кампанії людям ніхто не говорив: прийду у владу і покличу друзів з усього світу вирішувати наші проблеми.

Не ясно, які права отримають іноземні громадяни, відмовляться вони від свого паспорта, чи будуть вони реальними або номінальними главами відомств, який рівень допуску до держтаємниці отримають. Все це треба прописати в законі.

Припускають, що у вівторок, 2 грудня, на розгляд депутатів винесуть кандидатури міністрів-українців та законодавчі ініціативи з приводу іноземних громадян. А вже після затвердження законів поговорять про конкретні персоналії.

 

ХТО КУДИ

Прізвища поки узгоджують. Як каже депутат від Блоку Порошенко Олександр Черненко, йдуть дискусії і не всі ще погодилися. Хоча до вівторка вже повинні бути хоча б перші рішення, але повного складу Кабміну не очікують. Депутатам відомо за великим рахунком не більше, ніж журналістам, і тому в пресу просочилися тільки кілька імен.

Грузинка Ека Згуладзе – її готують в заступники міністрів. Вона працювала на аналогічній посаді в Грузії, відповідала там за ідеї і процес реформ. У МВС вона потрапила після Революції троянд, в 26 років. Абсолютно випадково дізналася про своє призначення під час співбесіди з міністром. Ека Згуладзе одружена з французьким журналістом, який тепер теж живе в Тбілісі. У неї непогані зв'язки з ЄС і США, вона працювала в іноземних компаніях, а в юності з обміну жила в США.

Американка українського походження Наталія Яресько може стати міністром або заступник міністра фінансів. Вона співзасновник компанії Horizon Capital. Живе в Україні з 1990-х, але громадянства не міняла.

Грузин Зураб Адеішвілі – претендент на керівництво Антикорупційним бюро. У минулому він був главою грузинського мін'юсту.

Під литовця Айвараса Абромавічуса планують створити агентство з управління держкомпаніями. На даний момент він не дав своєї згоди і воліє залишатися партнером шведської інвестиційної компанії East Capital.

Називається і прізвище екс-прем'єра Грузії Ніколозу Гілаурі, який може стати уповноваженим президента з захисту прав підприємців.

 

Чи отримають нові люди доступ до держтаємниці

На даний момент право іноземних громадян отримувати секретну інформацію регулюється спеціальним постановою, яка діє з часів Віктора Ющенка.

Підприємства подають запит, що конкретній людині потрібен доступ, СБУ оцінює важливість цієї людини для України, його минуле і приймає рішення про терміни і рівні допуску.

Якщо мова піде про міністрів, то варто очікувати, що рівень у них буде найвищий, а терміни – необмежені. І виходить, що відносини будуть будуватися тільки на довірі гостей і господарів.

 

новини про Львів

 

за матерілами: КП