Близько 20 німецьких інтелектуалів опублікували у виданні Die Zeit заклик до влади Німеччини та країн Заходу перестати надавати Україні військову допомогу, щоб схилити Київ до «переговорів» із москвою про «мир». Посол України в Берліні Андрій Мельник порадив «пораженцям» «піти до біса», про що написав у Twitter.
У зверненні, яке має назву «Припинити вогонь негайно!», автори подекуди повторюють риторику Кремля, що постачання озброєнь силам оборони України, щоб ті могли стримувати окупантів і не дати їм знищити народ і країну, – це «неправильний шлях». Переговори, пишуть вони, «не означають капітуляцію».
Підписанти не хочуть підвищення цін через підтримку України, пишуть про «загрозу гуманітарних катастроф і явний ризик ескалації», побоюються ядерної війни. Вони прямо пишуть, що не вірять у перемогу України зі звільненням окупованих територій, посилаючись водночас на якихось «військових експертів».
Автори звернення – публіцисти, політологи, економісти, філософи, письменники, режисери, актори, а також колишній військовий радник колишньої канцлерки Ангели Меркель, – заявляють, що Захід «має об’єднатися у протидії агресії Росії в Україні з подальшою вимогою реваншу», але те, що у разі поразки України країни більше не буде, замовчують.
Український посол назвав підписантів «зборищем псевдоінтелектуалів-невдах».
Всі ви, Варвіки, Вади, Клюхи, Прехти, Йогешвари, Зехи та Ко, повинні нарешті піти до біса зі своїми поразницькими «порадами». До побачення, – відповів Мельник авторам звернення.
Це не перше подібне звернення в Німеччині.
Нещодавно голова Комітету з оборони Бундестагу Марі-Агнес Штрак-Циммерманн заявила, що німецький бундесвер має на озброєнні 350 БМП Marder. З них 50 можна було б надати Україні.
Поставити частину з них, на нашу думку вільних демократів, можна і потрібно, – заявила вона.
Штрак-Циммерманн заявила, що консультуватися з французькими і американськими партнерами з питань поставок зброї – це правильно.
Але для Німеччини було б добре сказати, що ми збираємося почати і попросити інших наслідувати наш приклад. Ми могли б також зробити крок вперед, не чекаючи завжди, поки хтось інший зробить крок першим, – підкреслила вона.
Раніше українські військові розпочали навчання у Німеччині застосовувати реактивні системи залпового вогню Mars. ФРН планує передати Україні три РСЗВ. Про це заявив речник Міноборони ФРН Арно Колац на брифінгу в середу.
«Що стосується ракетної артилерії, установок Mars, які ми будемо постачати, розпочалася підготовка особового складу», – сказав офіцер.
Колац підтвердив плани передати Україні разом з Нідерландами наступні шість САУ Panzerhaubitze 2000. При цьому він зазначив, що підготовка військових для управління цими САУ завершена, готувати нові команди недоцільно.
Речник зазначив, що вся сучасна зброя надається Україні за умови попереднього навчання управління нею. Наголосимо, що Україна вже отримала від Німеччини та Нідерландів перші самохідні гаубиці Panzerhaubitze 2000 21 червня. Про це Міноборони Німеччини повідомило у Twitter.
12 німецьких та нідерландських Panzerhaubitzen 2000 прибули в Україну – повністю навчені українські солдати повернулися до країни, – йдеться у заяві.
Міністерство наголошує, що продовжить підтримувати українську армію необхідною зброєю. Тим часом, Канцлер Німеччини Олаф Шольц вважає, що відносини з Росією не можуть повернутись на той рівень, який був до повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Про це він заявив на саміті G7 27 червня. За його словами, не буде повернення до часів до повномасштабної війни Росії проти України, яка “започаткувала довгострокові зміни до міжнародних зв’язків”.
Коли ситуація зміниться, ми маємо змінитися, – сказав Шольц у телевізійній заяві наприкінці другого дня саміту G7.