Німеччина поставила в Україну перші зенітні самохідні установки Gepard. На території нашої держави вже знаходяться три установки та набої до них.
Найближчим часом українська армія отримає 15 з 30 обіцяних Німеччиною зенітних установок Gepard. Про це в ефірі єдиного телемарафону в понеділок розповів міністр оборони Олексій Резніков.
“Сьогодні офіційно зайшли три перших Gepard. Це зенітні комплекси, до яких нам передані десятки тисяч набоїв. Ми очікуємо перших 15 Gepard. Три сьогодні заїхали в Україну. Вони сьогодні вже в розпорядженні Збройних сил України”, – сказав Резніков.
Про плани з поставки в Україну 30 зенітних установок Gepard влада Німеччини заявила в середині липня – разом з переліком іншого озброєння, яке офіційний Берлін готовий передати ЗСУ. Проблема з цими установками полягала у дефіциті снарядів для них: ще нещодавно Німеччина мала доступ до менш ніж 60 тисяч 35-мм снарядів. Однак німецький уряд, після кількох тижнів напруженого пошуку вирішення та співпраці з міністерством оборони Норвегії знайшов вихід – і розшукав виробникка, який взявся виготовляти додаткові боєприпаси.
Цікаво, що Gepard може стріляти зі швидкістю до 1000 пострілів за хвилину. Втім, в реальних умовах він стріляє короткими чергами, пристосованими до цілі.
Українські воїни вже пройшли у Німеччині навчання з використання цих установок. Його організував виробник систем Gepard.
Також Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що українські артилеристи філігранно застосовують високоточну західну зброю, зокрема HIMARS’и.
“Хаймерси наші артилеристи використовують дуже філігранно – як хірург скальпелем, працюють. І видно навіть на фото деяких мостових переправ дуже чітко покладено (снаряди – ред.) в районі шва цього мостового з’єднання.
Був звіт наших колег – по суті, вони підтвердили нашу інформацію, але вони її паралельно мали завдяки супутниковому спостереженню: кількість знищених складів боєприпасів орків, кількість командних пунктів, мова йде на пів сотні об’єктів тільки щодо місць, де зберігаються боєприпаси.
Що відповідно обрізає їхні логістичні ланцюжки і позбавляє їх спроможності вести активні бойові дії, насипаючи по великій кількості снарядів і пострілів по наших Збройних силах”.
Резніков додав, що західні партнери вже побачили, що українські захисники і захисниці працюють професійно та ефективно, “цілі обираються дуже зрозуміло й ефективно уражуються”.
Це збільшує рівень довіри і готовність надавати нову допомогу, додав міністр.
Глава української військової розвідки Кирило Буданов вважає, що сучасна західна зброя, зокрема ракетні системи HIMARS, допоможуть Україні перемогти Росію – і росіяни це добре знають.
“Якщо ми отримаємо далекобійні боєприпаси, ми використовуватимемо їх. І росіяни знають, що у будь-якому випадку з цією зброєю їм кінець”, – цитує Буданова Washington Post.
Він наголосив, що Україна не втратила ще жодної системи HIMARS, попри заяви Міністерства оборони Росії.
Зараз найбільш далекобійною зброєю України залишаються радянські ракети “Точка-У”, але, за словами Буданова, вони майже закінчилися.
Україна розраховує отримати від США більш далекобійні ракети, здатні вражати цілі в радіусі 300 км. Такі боєприпаси – Army Tactical Missile System (ATACMS) – можна запускати з тих же HIMARS, що уже є в розпорядженні України.
Проте Пентагон не поспішає ними ділитися, побоюючись, що ракети можуть бути використані для ударів по території Росії.
Інша проблема – доступність ATACMS. На складах США є від 1000 до 3000 ракет ATACMS, сказав Washington Post Кріс Догерті, старший науковий працівник аналітичного центру CNAS. Це найстаріші ракети на озброєнні американської армії, але боєприпаси з іще більшою дальністю, якими збираються їх замінити, ще не виготовляються.