Останнім часом все частіше можна почути, що президент Володимир Зеленський є нелегітимний, адже термін перебування на даній посаді вже спливає. Але навіть попри ці гучні та неправильні вислови президент досі залучається підтримкою українців. Згідно зі останнім опитуванням, главі держави довіряють 69 відсотків українців, тоді як не довіряють менше чверті.
Зауважимо, протягом останніх трьох місяців більшість українських посадовців однозначно трактувала ситуацію щодо президентських повноважень: Зеленський залишається при владі до моменту, коли його замінить на цій посаді наступний обраний президент.
Більшість українських правників за останні три місяці трактували ситуацію довкола президентських повноважень доволі однозначно: Зеленський зберігає свою владу доти, доки його не замінить на цьому посту наступний обраний президент.
«Це прямим текстом написано в Конституції України, 108 стаття частина перша. Тобто це зі спливом п’ятирічного строку, з часу інавгурації, автоматично повноваження президента не припиняються. Вони припиняться лише після інавгурації новообраного президента. Але цей новообраний президент з’явиться лише після виборів», — пояснює DW Андрій Магера, експерт з конституційного права Центру політико-правових реформ (ЦППР), який понад 14 років пропрацював у Центральній виборчій комісії.
Водночас українська конституція прямо не забороняє проводити президентські вибори під час воєнного стану — на відміну від виборів до Верховної Ради. «Однак така заборона встановлена на рівні закону «Про правовий режим воєнного стану» — пояснює колишній (2014-2019) суддя Конституційного суду Микола Мельник. Те, що положення закону про воєнний стан ніким не оскаржені у Конституційному суді, робить їх легітимними, а отже будь-яка колізія у питанні президентських виборів відсутня, доходять висновку юристи.