Китайський лідер Сі Цзіньпін під час розмови з українським президентом Володимиром Зеленським назвав “пункти та кроки”, як можна закінчити війну Росії проти України.

Про це пише китайське урядове агентство Хіnhua.

Сі Цзіньпін у розмові із Зеленським назвав чотири пункти щодо того, як можна закінчити війну РФ проти України. Також китайський лідер назвав кроки щодо того, що повинна зробити міжнародна спільнота. 

“Крім того, голова КНР додав, що Китай оприлюднив свою позицію щодо політичного врегулювання кризи в Україні”, – йдеться у повідомленні китайських журналістів.

Сі заявив, що для Китаю Україна – це стратегічний партнер, і він поважає територіальну цілісність усіх держав. Також Сі Цзіньпін вкотре наголосив на недопущенні ядерної ескалації.

Водночас президент України Володимир Зеленський після розмови з лідером Китаю Сі Цзіньпіном заявив, що зараз є можливість для побудови нових відносин двох країн.

«Говорив сьогодні з лідером Китаю. Це була тривала й доволі раціональна розмова. Про такі розмови зазвичай говорять, що вони відкривають можливості. Зараз є можливість дати нову енергію нашим відносинам — України та Китаю. Є можливість застосувати політичний вплив Китаю, щоб повернути силу принципам і правилам, на яких має триматися мир», — заявив президент.

Глава держави повідомив, що представив Сі Цзіньпін конкретні пункти української формули миру. Зеленський підкреслює, що Китай і Україна мають однакові позиції щодо «міцності суверенітету націй і територіальної цілісності».

Своєю чергою голова Центру дослідження соціальних перспектив Донбасу, екс-член української делегації у Тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі Сергій Гармаш розмірковує так:

“Я вважаю, що ця розмова стала можливою завдяки тиску європейських держав, і насамперед Франції, оскільки Пекін зараз сподівається посилити вплив Парижа в Європі на противагу США. Ще одним фактором, який прискорив спілкування Сі з Зеленським, стало скандальне інтерв’ю китайського посла в Парижі. Роль Китаю як потенційного посередника і миротворця була поставлена під сумнів, у тому числі і в Україні, тому Сі довелося рятувати ситуацію демонстративним контактом із Києвом”,-заявив він виданню Коментарі.

На думку експерта, раніше Пекін затягував із термінами цієї розмови, сподіваючись, що ситуація на фронті стане більш сприятливою для Москви – і Київ буде більш згідливим щодо реалізації “мирного плану” Китаю.

Сі, пояснює Сергій Гармаш, чекав на сигнал від України, що вона готова розглядати його план і приймає його посередництво. Однак такого сигналу не було, а відповідно не було й “конструктивного”, на думку Пекіна, ґрунту для розмови.

“На мій погляд, факт розмови між Зеленським та Сі не призведе до якихось кардинальних змін китайської політики щодо війни РФ проти України. Китай є авторитарною державою, відкритим ворогом США. І він підтримуватиме такого ж автократа та антиамериканіста Путіна, а не демократичний уряд проамериканської України. Це лише дипломатія. Цілі Пекіна та його зацікавленість у цій війні не змінилися, – пояснює експерт. – Але загалом факт такої розмови оцінюю позитивно. Противнику, умовно кажучи, довелося прийняти виклик і розпочати гру на нашому полі, тож далі нам легше буде з ним взаємодіяти і впливати на нього”.